fot. Fundacja Redemptoris Missio

Fundacja Redemptoris Missio wysyła sprzęt medyczny do Kamerunu i RŚA

Sprzęt medyczny do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej wysyła poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Do Afryki trafi m.in. łóżka z poznańskich szpitali.

Jak poinformowała dziś prezes fundacji, Justyna Janiec-Palczewska, dary trafią do 30 miejsc w Kamerunie i czterech miejsc w Republice Środkowoafrykańskiej. Na piątek zaplanowano pakowanie kontenera, koszt wysyłki pokryje firma spedycyjna.

„W kontenerze znajdą się aparaty USG, fotele ginekologiczne, łóżka szpitalne, kozetki lekarskie, wagi niemowlęce, lampy zabiegowe, łóżka porodowe, nosze transportowe, detektory tętna płodu, glukometry, sprzęt medyczny i łóżka szpitalne z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia oraz Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu” – poinformowała.

Do misyjnych szpitali trafią też pompy wodne, panele słoneczne i dozowniki na mydło przekazane przez producentów i dystrybutorów.

„To wielkie logistycznie przedsięwzięcie jest bezkosztowe, możliwe jest dzięki wielu dobrym ludziom, pracującym w rozmaitych instytucjach, szpitalach i firmach. Jako fundacja połączyliśmy ich możliwości w całość i odpowiedzieliśmy na potrzeby najbiedniejszych pacjentów misyjnych szpitali” – podkreśliła Justyna Janiec-Palczewska.

Prezes fundacji zacytowała słowa siostry pracującej w placówce medycznej w Kamerunie, która napisała, że brakuje w niej „nawet poduszek i pościeli”.

„Mamy w przychodni jeden stary mikroskop i to w zasadzie jest całe wyposażenie laboratorium. Łóżka szpitalne są tak niskie jakby im ktoś nogi poobcinał, żeby zrobić choremu zastrzyk trzeba klęczeć, przy łóżkach nie ma nawet szafek. Chorzy na gruźlicę nie powinni leżeć na płasko, ale nasze łóżka się nie podnoszą” – opisała sytuację s. Fabiana pracująca w Doume w Kamerunie.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Oferuje ona pomoc humanitarną, a misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie personelu medycznego.

PAP

drukuj