fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Dr M. Romanowski: „Ustawa antyprzemocowa 2.0” jest na etapie uzgodnień międzyresortowych

Tzw. ustawa antyprzemocowa była kamieniem milowym, pewnym przełomem, jeśli chodzi o ochronę osób pokrzywdzonych przemocą domową. Bazując na sukcesie tego rozwiązania, proponujemy kolejne narzędzia, które  będą  uzupełniać tę ochronę. „Ustawa antyprzemocowa 2.0” jest na etapie uzgodnień międzyresortowych – poinformował wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawą mającą przeciwdziałać przemocy w rodzinie. Ma ona być alternatywą dla kontrowersyjnej konwencji stambulskiej, która miesza zapisy dot. ochrony ofiar przemocy domowej z zapisami natury czysto ideologicznej.

– Dokładnie rok temu, 30 listopada, weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa, którą przygotowaliśmy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Była ona kamieniem milowym, pewnym przełomem, jeśli chodzi o ochronę osób pokrzywdzonych przemocą domową – zwrócił uwagę wiceminister.

Ustawa wprowadziła natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę i zakaz zbliżania się do tegoż mieszkania.

– Ta ustawa bardzo dobrze zafunkcjonowała. Ponad 3 tys. nakazów i zakazów w ciągu roku to bardzo dużo. To są rodziny, które mogą czuć się bezpiecznie. Bazując na sukcesie tego rozwiązania, proponujemy kolejne, analogiczne – można by powiedzieć – narzędzia, które jeszcze będą  uzupełniać tę ochronę. Projekt ustawy – nazwijmy go „ustawa antyprzemocowa 2.0” – jest teraz na etapie uzgodnień międzyresortowych – mówił dr Marcin Romanowski.

Gość „Aktualności dnia” wyjaśnił, jakie rozwiązania prawne zawiera projekt ustawy. Mają one poszerzyć ochronę gwarantowaną przez zeszłoroczny akt prawny.

– Proponujemy zakaz zbliżania się do osoby, żeby chronić również taką osobę poza jej mieszkaniem, zakaz kontaktowania się – chodzi o ochronę przed nękaniem, czy to telefonicznie, czy przez jakieś komunikatory i zakaz wstępu do określonych miejsc, mianowicie chodzi tutaj przede wszystkim o miejsce pracy w przypadku osób dorosłych albo też o szkołę, halę sportową czy dom kultury, jeżeli chodzi o dzieci – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Wiceminister zaznaczył, że zeszłoroczna ustawa antyprzemocowa nie jest nadużywana. Policja – jak podkreślił – przestrzega jej w sposób wręcz doskonały.

– W ciągu tego czasu na ponad 3 tys. zastosowań były 2 zażalenia, które zostały uwzględnione – poinformował dr Marcin Romanowski.

Nowa ustawa ma uwzględniać także dynamicznie rozwijającą się technologię, czego przykładem może być wspomniany wcześniej zakaz kontaktu za pośrednictwem telefonu czy internetu.

– W dzisiejszych czasach takie nękanie może być bardzo uciążliwe, w związku z tym wprowadzamy tego typu rozwiązanie, odpowiadając na rzeczywistość taką, jaka ona jest –  zwrócił uwagę wiceszef resortu sprawiedliwości.

Zakaz ten będzie funkcjonował w trybie uproszczonym, czyli nakładany ma być przez policję na okres 14 dni, później zaś będzie mógł zostać przedłużony przez sąd na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Wiceminister zaznaczył, że ustawa stanowi realną ochronę, gdyż nie bazuje na ideologii, lecz stara się odpowiadać na rzeczywiste problemy.

– Przecież wiemy, że przemoc najbardziej naganna, czyli związana ze środowiskiem domowym, czy jest to rodzina, czy konkubinat, bardzo często wiąże się z alkoholem czy uzależnieniami, a nie ideologicznymi przyczynami wymyślanymi przez neomarksistów, jak to ma miejsce np. w konwencji stambulskiej – wskazał dr Marcin Romanowski.

Dodał, że Polska poprzez swoje prawo realizuje antyprzemocowe aspekty konwencji stambulskiej, a nawet w kwestii ochrony ofiar przemocy domowej robi więcej, niż ona zakłada, jednocześnie odcinając się od warstwy ideologicznej.

– Nasze standardy są wyższe, jeżeli chodzi o realną ochronę ofiar przed przemocą domową – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl