fot. facebook - Redemptoris Missio

Fundacja Redemptoris Missio wysyła pomoc humanitarną do Afryki

W poniedziałek wolontariusze poznańskiej fundacji Redemptoris Missio przygotują transport pomocy humanitarnej, który trafi do Libanu. Według szefowej fundacji to pierwsza wysyłka darów, która wyruszy z Polski od momentu wybuchu pandemii koronawirusa.

Prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio Justyna Janiec–Palczewska powiedziała, że przygotowany w poniedziałek transport środków opatrunkowych, strzykawek i igieł najpierw trafi do Wrocławia, skąd 9 czerwca zostanie przewieziony wojskowym samolotem do Libanu.

„W środę mamy kolejny transport – do Republiki Środkowoafrykańskiej, a w piątek do Kamerunu. Do Republiki Środkowoafrykańskiej wysyłamy 2,7 tony rzeczy do walki z koronawirusem – płyny odkażające, mydło i rękawiczki, a do Kamerunu 1,5 tony rzeczy dla szpitali – środki opatrunkowe, wózki inwalidzkie itp.” – dodała.

W transporcie środków opatrunkowych kierowanych do Libanu pomogą polscy żołnierze, którzy pełnią tam służbę w ramach misji UNFIL od 8 listopada 2019 r.

„Liban balansuje na skraju zapaści ekonomicznej, od lat przyjmuje największą liczbę uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców i powierzchni kraju. Czteromilionowy kraj przyjął 1,5 miliona uchodźców syryjskich, przybywają do tego kraju szukać pracy, mieszkania i warunków by przeżyć. W niektórych regionach, liczba Syryjczyków jest wyższa niż Libańczyków (…).  Warunki życia stają się coraz trudniejsze. Publiczne usługi oraz zasoby nie wytrzymują takiej liczby mieszkańców, 52 proc. uchodźców syryjskich i 10 proc. Libańczyków żyje w skrajnej nędzy. Wielu Libańczyków obawia się, że bieda może zabić więcej osób niż koronawirus” – wyjaśniła Justyna Janiec–Palczewska.

Według Iwony Safi, Polki mieszkającej w Libanie, szefowej Klubu Rotary Tripoli Cosmopolis w Trypolisie kryzys związany z koronawirusem przyczynił się do poważnego deficytu leków.

„Brak jest podstawowych artkułów medycznych między innymi takich jak igły medyczne i opatrunki. W rezultacie szpitale ograniczają operacje, zajmując się tylko nagłymi przypadkami. (…) Złe warunki sanitarne w obozach uchodźców mogą przyczynić się do dalszego rozpowszechniania się wirusa” – oceniła.

„U nas się trochę uspokoiło, więc pomagamy innym. Zwłaszcza, że w Afryce sytuacja jest naprawdę bardzo tragiczna. Wszyscy mówią, że nie ma problemu. Ale prawda jest taka, że tam nie przeprowadza się testów, a koronawirus oczywiście jest” – podkreśliła prezes Redemptoris Missio.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl