fot. Fundacja Redemptoris Missio

Poznańska fundacja wysłała okulistów do Tanzanii

Operacje zaćmy wykonają w Tanzanii polscy lekarze okuliści, wolontariusze poznańskiej fundacji Redemptoris Missio. Wyprawa do Afryki rozpoczęła się w ten weekend; lekarze zabrali ze sobą specjalny mikroskop, cały konieczny do operacji sprzęt, soczewki i leki.

Jak poinformowała prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Justyna Janiec-Palczewska, zaćma jest olbrzymim problemem w krajach afrykańskich i dotyczy głównie osób po 50 roku życia. Operacje będą się odbywać w prowadzonym przez siostry Elżbietanki szpitalu misyjnym w Maganzo w Tanzanii.

„W Polsce zabiegi usunięcia zaćmy są ogólnodostępne i powszechne. W Afryce jest o nie niezwykle trudno i stać na nie tylko najbogatszych. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty, a ta do skrajnego ubóstwa. W Afryce niewidome osoby mogą liczyć jedynie na własną rodzinę, nie ma tam systemu emerytalnego, a ślepota sprawia, że ludzie żyją głównie w obrębie własnego domostwa i nie mają żadnego dochodu” – poinformowała.

Zadania zoperowania niewidomych podjęli się doświadczeni poznańscy lekarze okuliści, wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio. W podróż zabrali ze sobą 12 walizek ze sprzętem okulistycznym, lekami i materiałami opatrunkowymi.

„Już jesienią zeszłego roku Fundacja zakupiła warty 60 tys. zł mikroskop operacyjny, który nasi lekarze zabrali ze sobą do Afryki. W swoich bagażach wiozą również cały konieczny do operacji sprzęt, soczewki i leki. Na miejscu pracować będą w sali operacyjnej szpitala. Stworzą również gabinet okulistyczny, w ramach którego pomogą słabowidzącym mieszkańcom tych terenów” – podała Justyna Janiec-Palczewska.

To trzecia taka wyprawa zespołu okulistów – wolontariuszy poznańskiej fundacji. Poprzednie edycje odbywały się w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej.

„Do tej pory nasi lekarze zoperowali ponad 140 osób. Zaćma zepchnęła tych ludzi na margines życia, byli zdani na łaskę swoich najbliższych i żyli w wielkiej nędzy. Dziś funkcjonują, uprawiają na polach swoje plony, swobodnie się przemieszczają, a przede wszystkim samodzielnie się utrzymują i czują się pełnowartościowymi członkami swoich wspólnot” – powiedziała Justyna Janiec-Palczewska.

Wyprawa okulistów jest możliwa dzięki współpracy fundacji Redemptoris Missio z krakowską fundacją Malak.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl