fot. Redemptoris Missio

Ponad 5 ton darów zebranych podczas IX edycji akcji „Opatrunek na Ratunek”

Ponad 5 ton środków opatrunkowych zebrano podczas IX edycji akcji „Opatrunek na Ratunek”. Część zebranych darów wysłano już do Gambii, a część trafi do szpitali misyjnych w Kamerunie – podała prezes Fundacji Redemptoris Missio.

„Właśnie zakończyliśmy akcję +Opatrunek na Ratunek+. Akcja trwała jedynie 2 miesiące, a przyniosła ponad 5 ton środków opatrunkowych” – poinformowała Justyna Janiec-Palczewska, prezes organizującej zbiórkę fundacji Redemptoris Missio.

Dodała, że część z zebranych środków opatrunkowych wysłano już do Gambii, a część zostanie spakowana i trafi do Kamerunu.

„Każdego dnia trwają prace polegające na segregowaniu i liczeniu otrzymanych darów, a ciągle napływają paczki z całego kraju. Opatrunki zbierały dzieci w przedszkolach, szkołach i parafiach, zbierały je dla nas apteki, przychodnie zdrowia i lekarze rodzinni. Setki instytucji z całej Polski. Pewien pan pracujący w PKP zebrał wśród swoich kolegów z pracy przydziały środków czystości, opatrunki dostarczyła też do nas pewna pani w dziewiątym miesiącu ciąży, która postanowiła zrobić coś dobrego w swojej firmie tuż przed pójściem na urlop macierzyński” – opisała Justyna Janiec-Palczewska.

Oprócz bandaży i plastrów fundacja otrzymała także maseczki ochronne od podmiotów, które miały je w nadmiarze. Za pośrednictwem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przekazano glukometry.

„Dzięki zbiórce mamy też apteczki, maści i drobny sprzęt medyczny” – dodała prezes fundacji.

Justyna Janiec-Palczewska podkreśliła, że zebrane środki opatrunkowe i sprzęt medyczny trafią m.in. do szpitali misyjnych, do których często zgłaszają się osoby z zaawansowanymi zakażeniami, „nierzadko po interwencji miejscowych szamanów i czarowników”. Zaznaczyła, że w szpitalach misyjnych pacjenci otrzymują pomoc niezależnie od swojego wyznania i przekonań religijnych.

„Polscy misjonarze żyją i pracują w społeczeństwach wieloreligijnych. Osoby szukające w nich pomocy to najczęściej ludzie ubodzy. Żyjąc na prowincji, nie mają dostępu do usług medycznych, które są bardziej dostępne w dużych miastach” – wskazała Justyna Janiec-Palczewska.

Prezes fundacji podała, że Redemptoris Missio realizuje cztery duże projekty pomocy humanitarnej i rozwojowej w Senegalu, Kenii, Tanzanii i Kamerunie.

PAP

drukuj