fot. PAP/Irek Dorożański/DWOT

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal trudna. W pobliżu Kuźnicy w gotowości są wszystkie służby: wojsko, policja i Straż Graniczna

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest trudna. W rejonie obozowiska migrantów w pobliżu Kuźnicy w gotowości są wszystkie służby: wojsko, policja i Straż Graniczna – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wśród cudzoziemców, którym pomagają białoruscy funkcjonariusze, widać poruszenie. Wszystko wskazuje na to, że szykowana jest duża próba siłowego przedarcia się przez granicę.

Każdej doby dochodzi do kilkuset prób przekroczenia polskiej granicy – mówi Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

– Ostatniej nocy Straż Graniczna zidentyfikowała 223 nielegalne próby przejścia przez naszą granicę. (…) Mieliśmy do czynienia z dwiema siłowymi, masowymi próbami wejścia na polską stronę. Obie próby zostały udaremnione. Obie próby były nieskuteczne – zaznacza Stanisław Żaryn.

Coraz częściej cudzoziemcy zachowują się agresywnie.

– Mamy do czynienia z kolejnymi przejawami eskalacji, z obrzucaniem naszych żołnierzy kamieniami. Również jeden z patroli policyjnych został obrzucony kamieniami. Mamy do czynienia z ciągłą i nieustanną akcją nękania polskich żołnierzy, polskich funkcjonariuszy – podkreśla rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Kolejnych niebezpiecznych prowokacji dopuszczają się też służby białoruskie. W rejon Kuźnicy przybyli dodatkowi funkcjonariusze białoruskich służb.

Wśród migrantów zauważalne jest poruszenie – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na granicy po stronie białoruskiej pojawił się nawet wóz transmisyjny.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1459821207881146374

To pokazuje, że najpewniej dojdzie do kolejnych prób eskalowania sytuacji.

– Kolejnych prób organizowania ataków na naszą granicę, ale także działań o charakterze propagandowym. Stąd jak zakładamy ten wóz transmisyjny rosyjskiej stacji telewizyjnej po to, żeby całą sprawę prezentować w sposób typowy dla propagandy białoruskiej i rosyjskiej – mówi Stanisław Żaryn.

Wszystkie służby są w gotowości. Przez głośniki nadawane są komunikaty w kilku językach.

Ze względu na trudną sytuację na granicy w Sejmie będą procedowane nowe pomysły na ochronę granic – zapowiada Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

– Przygotowaliśmy w MSWiA nowelizację ustawy granicznej i po zakończeniu stanu wyjątkowego, który z końcem miesiąca wygaśnie, wprowadzimy nowelizację ustawy, która de facto przedłuży to, co jest obecnie, ale w sposób elastyczny – podkreśla Mariusz Kamiński w RMF FM.

Pytanie, czy jest możliwa jedność polityczna w zakresie obrony granic.

– Lewica jest i była gotowa do rozmów w sprawie bezpieczeństwa polskiej granicy. Chciałbym jednak, żeby takie spotkania się odbywały, a do tej pory się nie odbywają – zaznacza Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

– My wszystkie rozwiązania, które wspierają prace Straży Granicznej, wojska czy policji popieramy. Uważamy, że ochrona granicy jest pierwszym obowiązkiem, zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, ale potrzebne są również działania zmierzające do rozwiązania kryzysu, tego ze strony rządu brakuje – mówi Jan Grabiec, rzecznik PO KO.

Tymczasem wsparcie dla Polski płynie z całej Europy. Murem za Polską stoi także NATO.

 

„NATO zdecydowanie potępia Białoruś za działania hybrydowe skierowane przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Pozostajemy czujni, nadal monitorujemy sytuację i wzywamy Białoruś do poszanowania praw człowieka, podstawowych wolności i prawa międzynarodowego” – informuje Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Także wojska inżynieryjne Wielkiej Brytanii rozpoczęły rekonesans na polsko-białoruskiej granicy – podaje Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Rozpoczął się rekonesans przed wsparciem wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii. Nasi żołnierze nawiążą współpracę przy umacnianiu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Po zakończeniu rekonesansu poinformujemy o szczegółach” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów. W okolice Kuźnicy wciąż napływają nowe grupy migrantów.

 

TV Trwam News

drukuj