Drawsko Pomorskie – rozpoczęły się ćwiczenia z realnymi środkami bojowymi

Na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczęły się ćwiczenia z wykorzystaniem realnych biologicznych, chemicznych i radioaktywnych środków bojowych. Bierze w nich udział około 1,3 tys. żołnierzy polskich wojsk chemicznych, a także chemików ze Słowenii i Węgier.

Międzynarodowe ćwiczenia mają doskonalić umiejętności chemików i sprawdzić ich działanie w sytuacji prawdziwych skażeń.

Kapitan Paweł Karpiński z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń mówi, że jeden ze scenariusza zakłada odkrycie tajnego laboratorium terrorystów na okręcie.

W tej chwili jesteśmy na lotnisku w Świdwinie i będziemy za pomocą śmigłowca przemieszczać się do portu wojskowego w Świnoujściu. Tam czekać będzie na nas statek, na którym została przygotowana podgrywka tajnego laboratorium terrorystów. W tym laboratorium będzie wykorzystana i podegrana sytuacja zastosowania wąglika. Zespół pobierania prób węgierskich pobierze próby materiałów skażonych, a następnie z powrotem śmigłowcem przetransportuje próby do laboratorium, które mieści się w tej chwili w Drawsku. Ci żołnierze będą mogli sprawdzić swoje wyposażenie, swoje przyrządy do działania w  sytuacji realnego wystąpienia skażeń – powiedział kapitan Paweł Karpiński.

Chemicy spotkają się także m.in. z zatruciem ujęcia wody czynnikami chorobotwórczymi i radioaktywnymi, a także ze skażeniem gleby bojowymi środkami trującymi.

Wspólnie z chemikami ćwiczą także saperzy zabezpieczający pracę chemików i żołnierze jednostek specjalnych, którzy reagują w przypadku zagrożeń ze strony terrorystów. Ćwiczenia potrwają do 8 czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl