Premier Węgier po zamachu w Barcelonie: trzeba przywrócić bezpieczeństwo Europie

Węgierski Premier Viktor Orban uznał przywrócenie bezpieczeństwa Europie za najważniejsze zadanie po czwartkowym zamachu w Barcelonie. Taką opinię szef rządu wyraził w depeszy kondolencyjnej przesłanej w piątek premierowi Hiszpanii Mariano Rajoyowi.

„Ten straszny zamach umacnia nasze przekonanie, że w stojącym przed nami okresie najważniejszym zadaniem jest przywrócenie bezpieczeństwa Europy i Europejczyków” – napisał Viktor Orban.

„Mogę zapewnić, że mój rząd będzie nadal wszelkimi dostępnymi narzędziami wspierać naszą wspólną walkę z zamachami terrorystycznymi nękającymi Europę” – podkreślił węgierski premier.

Napisał ponadto, że wiadomość o zamachu głęboko nim wstrząsnęła i w imieniu Węgrów przekazał wyrazy współczucia bliskim ofiar, zaś rannym życzył szybkiego powrotu do zdrowia.

Z kolei szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto powiedział dziś agencji MTI, że zamach w Barcelonie uświadamia, iż rosnące zagrożenie terrorystyczne dotyczy każdego kraju Europy. Uznał też, że dla każdego jest jasne, iż istnieje związek między nielegalną imigracją a terroryzmem.

Jak zaznaczył, Europa musi się obronić i zagwarantować bezpieczeństwo Europejczykom, a w tym celu niezbędne jest wzmocnienie granic strefy Schengen i zmiana polityki imigracyjnej UE. Peter Szijjarto dodał również, że rząd Węgier będzie nadal robił wszystko, by przyczynić się do przywrócenia bezpieczeństwa Europie poprzez ochronę granic zewnętrznych i powstrzymanie nielegalnej migracji.

Wcześniej kondolencje królowi Hiszpanii Filipowi VI przekazał prezydent Węgier Janos Ader, zaś przewodniczący węgierskiego parlamentu Laszlo Koever – szefowej hiszpańskiego Kongresu Deputowanych Anie Marii Pastor Julian oraz przewodniczącemu Senatu Pio Garcii-Escudero Marquezowi.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl