fot. Fundacja „Redemptoris Missio”

Fundacja „Redemptoris Missio” wybudowała szkołę w Kamerunie im. zmarłej misjonarki

Ponad rok temu (9 października 2020 roku) niespodziewanie zmarła Monika Pacholak-Wiśniewska. Swoje całe dorosłe życie poświęciła pomocy humanitarnej. Przez jej ręce przeszły tysiące paczek wysyłanych przez Fundację „Redemptoris Missio”. Koledzy fundacyjni, aby uczcić pamięć Moniki, wybudowali w Afryce szkołę jej imienia.

Szkoła powstała w małej miejscowości Figuil w Kamerunie przy współpracy z misjonarzami Oblatami: o. Alojzym Chrószczem i o. Jerzym Kalinowskim. Wybudowali ją rodzice dzieci szkolnych. Pieniądze pochodziły od przyjaciół Moniki i sympatyków Fundacji „Redemptoris Missio”.  Do tej pory uczniowie chodzili do szkoły zbudowanej z tyczek prosa i pokrytej słomianą strzechą, szkoły, w której dzieci uczyły się, siedząc na gołej ziemi, a gdy przychodziła pora mokra, z przeciekającego dachu lała się woda.  Szkoła to dla tamtejszych dzieci jedyna deska ratunku, aby wyrwać się z zaklętego kręgu ubóstwa. To dzięki temu miejscu mogą zmieniać swoją przyszłość. Jej budowa trwała pół roku, rodzice samodzielnie wypalali cegły, a przy pracach budowlanych pomagał im również pan dyrektor.

fot. Fundacja „Redemptoris Missio”

Dzisiaj w pierwszą rocznicę śmierci Moniki Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” chciałaby wybudować kolejną szkołę tym razem na Madagaskarze przy współpracy z siostrą Iwoną Korniluk w małej miejscowości Berevo.

Chcemy, by dzieci mogły siedzieć w ławkach, by mogły czytać z tablicy, by nie padał na nie deszcz i nie doskwierał im upał. By szkoła była ich azylem i oknem na świat – podkreślają członkowie Fundacji „Redemptoris Missio”.

fot. Fundacja „Redemptoris Missio”

Monika przez 20 lat swojej pracy pomogła setkom tysięcy ludzi, przez jej ręce przeszły tysiące paczek z pomocą dla najuboższych.

Monika zawsze o wszystkich pamiętała, chcemy, by ona również nie była zapomniana, niech żyje w uśmiechach dzieci chodzących do szkół Jej imienia – wskazują członkowie Fundacji „Redemptoris Missio”.

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć budowę szkoły na Madagaskarze, zachęcamy do wpłat na konto Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

fot. Fundacja „Redemptoris Missio”

Justyna Janiec-Palczewska/radiomaryja.pl

drukuj