fot. https://www.facebook.com/fundacja.redemptorismissio

Polscy okuliści przebadali w Tanzanii ponad 200 pacjentów

Ponad 200 pacjentów przebadali i zdiagnozowali polscy lekarze okuliści, wolontariusze poznańskiej fundacji Redemptoris Missio w trakcie swojego pobytu w Tanzanii. Dzięki zabranemu z kraju sprzętowi, w koniecznych przypadkach wykonali operacje zaćmy.

 

Lekarze wyruszyli do Afryki pod koniec maja. Zabrali ze sobą specjalny mikroskop i konieczny do operacji sprzęt. W czwartek poinformowali, że ich praca w prowadzonym przez Elżbietanki szpitalu misyjnym w Maganzo w Tanzanii dobiega końca.

„Wiele z przebadanych osób potrzebuje o wiele bardziej skomplikowanych operacji, które należy wykonać w szpitalu w stolicy Tanzanii. Poza diagnostyką i badaniami wzroku nasz zespół przygotował na miejscu również gabinet okulistyczny i przeszkolił miejscowy personel z obsługi sprzętu, który lekarze zabrali ze sobą do Afryki” – poinformowała w czwartek fundacja.

Jak poinformowała prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” Justyna Janiec-Palczewska, zaćma jest olbrzymim problemem w krajach afrykańskich i dotyczy głównie osób po 50 roku życia.

„W Polsce zabiegi usunięcia zaćmy są ogólnodostępne i powszechne. W Afryce jest o nie niezwykle trudno i stać na nie tylko najbogatszych. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty, a ta do skrajnego ubóstwa. W Afryce niewidome osoby mogą liczyć jedynie na własną rodzinę, nie ma tam systemu emerytalnego, a ślepota sprawia, że ludzie żyją głównie w obrębie własnego domostwa i nie mają żadnego dochodu” – powiedziała.

W ubiegłym roku fundacja zakupiła warty 60 tys. zł mikroskop operacyjny, który lekarze zabrali ze sobą do Afryki. Zabrali też konieczny do operacji sprzęt, soczewki i leki.

To trzecia taka wyprawa zespołu okulistów – wolontariuszy poznańskiej fundacji. Poprzednie edycje odbywały się w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Wyprawa okulistów była możliwa dzięki współpracy fundacji Redemptoris Missio z krakowską fundacją Malak.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl