fot. redemptor missio

Redemptoris Missio: zamiast czapek do Afganistanu „włóczkersi” robią maseczki dla szpitali

Do produkcji maseczek dla szpitali przystąpiły wolontariuszki Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania. Do tej pory panie zrzeszone w tzw. klubach włóczkersów dziergały czapki dla dzieci z Afganistanu; powstało ich ponad 100 tysięcy.

Jak poinformowała w środę prezes poznańskiej fundacji Justyna Janiec-Palczewska, wolontariuszki przystąpiły do walki z koronawirusem w ostatnich dniach, w szycie maseczek zaangażowało się już kilkadziesiąt pań z Poznania i okolic oraz zakład krawiecki z Opalenicy, w którym cięty jest materiał.

„Do tej pory wolontariuszki zajmowały się robieniem na drutach odzieży dla afgańskich dzieci, którą fundacja dostarczała do Afganistanu za pośrednictwem polskich żołnierzy. Produkcja maseczek ruszyła w ostatnich dniach, wcześniej dość długo szukaliśmy odpowiednich materiałów: flizeliny medycznej i gumek. Zrobienie jednej maseczki wprawnej krawcowej zajmuje około 10 minut” – powiedziała.

Wszystkie wolontariuszki pracują w swoich mieszkaniach. Fundacja dostarcza im materiał wraz z instrukcją, potem odbiera gotowe maseczki.

„Całość przebiega bezdotykowo: materiał dostarczany jest pod drzwi, a po zgłoszeniu wykonania zadania w ten sam sposób odbierany. Szukamy chętnych do włączenia się w prace, osoby, które posiadają maszyny do szycia, ale już ich nie używają oraz takie, które chciałyby szyć, ale nie mają maszyn. Oczywiście szukamy też materiałów do wykonania maseczek” – podała Justyna Janiec-Palczewska.

„Włóczkersi” zrzeszają się w klubach na terenie całego kraju; od lat tworzą czapki i szaliki dla potrzebujących z całego świata; w lutym fundacja informowała o wysyłce do Afganistanu stutysięcznej czapki.

***

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja wysyła pomoc humanitarną oraz oferuje misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie w postaci wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj