Toruń: 10. edycję Bella Skyway Festival obejrzało 400 tys. osób

Jubileuszową 10. edycję Bella Skyway Festival w Toruniu obejrzało 400 tys. osób. W mieście instalacje świetlne i mappingi prezentowały grupy artystów z Włoch, Francji, Rosji. Finlandii, Polski, ale także Singapuru. Furorę zrobił pokaz z żywym ogniem przy Zamku Krzyżackim.

Sześciodniowy festiwal zakończył się w niedzielę. Organizatorzy demontują nadal instalacje, które rozsiane były po niemal całej przestrzeni toruńskiego Starego Miasta i w jego okolicach.

„Jeżeli chodzi o odbiór poszczególnych instalacji, to od kilku lat staramy się z nim nie dyskutować, bo nie od tego jesteśmy. Każdej osobie podoba się po prostu coś innego. Instalacje od strony artystycznej były różnorodne i nowatorskie. Mapping na Collegium Maximum przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej był czymś, czego jeszcze nikt wcześniej na świecie nie zrobił. Ognie przy Zamku Krzyżackim i w Fosie Zamkowej były bardzo widowiskowe. Mniejsze prace okazały się na tyle interesujące, że już prowadzimy rozmowy z kilkoma festiwalami światła na świecie, które chciałyby część z nich zaprezentować u siebie. Frekwencja wyniosła ok. 400 tys. widzów – to bardzo dużo” – powiedział dziś rzecznik prasowy festiwalu Przemysław Draheim.

Rzecznik prasowy przyznał, że rokroczne rotacje miejsc, w których montowane są instalacje wynikają z chęci pokazania Torunia z różnej strony, a także są uwarunkowane wsłuchiwaniem się w głosy gości oraz osób mieszkających na starówce.

„Tłok na ulicy Szerokiej (główna arteria kompleksu staromiejskiego – PAP) rok temu był olbrzymi. Tam też żyją i mieszkają ludzie. Warto im przynajmniej co drugi rok dać trochę wytchnienia” – stwierdził Przemysław Draheim w odpowiedzi na pytanie o wybór miejsc, które w danym roku będą odwiedzali widzowie festiwalu. Wiosną 2018 roku chęć udziału w festiwalu zgłosili artyści z 14 krajów, którzy zaproponowali ponad 90 instalacji.

Z nich organizatorzy rokrocznie muszą wybrać kilkanaście.

„Ludzie zaangażowani w organizację festiwali światła na świecie, którzy nas odwiedzają, wyjeżdżają będąc pod wielki wrażeniem. Tak artystycznym, jak i związanym z samym miejscem, bo Toruń robi wrażenie. Nie jest łatwe zapanowanie nad tłumem 400 tys. ludzi, ale w tej kwestii tegoroczną edycję także należy ocenić na plus” – dodał.

Organizatorami Festiwalu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Sceną festiwalu jest od lat toruńska gotycka starówka, która od 1997 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Artyści z wielu krajów świata prezentują na średniowiecznych budowlach nowoczesne projekcje świetlne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl