fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Konferencja historyczna w WSKSiM

W auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się dziś konferencja historyczna pt. „Polska w II wojnie światowej: polityka, martyrologia i czyn zbrojny”.

Wydarzenie oprócz toruńskiej uczelni współorganizują też Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Konferencja poświęcona jest 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Dr Jan Wiśniewski z toruńskiego Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej podkreśla, że wydarzenia sprzed blisko osiemdziesięciu lat, jak i sama data ich rozpoczęcia są wciąż żywe i mają społeczny oddźwięk, stąd dyskusja na ten temat w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Historyk mówi też o czym dokładnie będzie podczas niej mowa.

– Chcemy na tej konferencji rozmawiać między innymi o kwestiach polityki międzynarodowej przed wybuchem II wojny światowej, również o samych działaniach militarnych, ale także w dużej mierze o martyrologii narodu polskiego. Szczególnie to dotyczy właśnie wymiaru pomorskiego, zbrodni pomorskich i okupacji, nie tylko niemieckiej, ale również pod koniec II wojny światowej także radzieckiej. To w pewien sposób otwiera pole do dyskusji. Będziemy mówić także o zbrodniach wymierzonych w Kościół katolicki – powiedział dr Jan Wiśniewski.

Początek konferencji zaplanowano na godz. 11.00. Słowo powitania do jej uczestników skierują rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR oraz przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski.

Wśród prelegentów są m.in. prof. dr hab. Mirosław Golon z IPN w Gdańsku i UMK w Toruniu czy prof. dr hab. Aleksander Smoliński z tej samej uczelni.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl