Toruń: Trwa I Festiwal Muzyki Sakralnej „Musica Vera”

W Toruniu trwa festiwal muzyki sakralnej MUSICA VERA. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Motywem przewodnim wydarzenia jest „Muzyka Nowych Świątyń” – podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Głowiński.

– Stworzyliśmy festiwal o nazwie MUSICA VERA, muzyka prawdziwa, w podtytule: muzyka nowych świątyń. Spotykamy się w soboty o godzinie 19.30 w nowych kościołach Torunia. Wybraliśmy nowe kościoły, aby również ożywić kulturę tutaj – wyjaśnia Paweł Głowiński, dyrektor artystyczny festiwalu MUSICA VERA.

W trakcie festiwalu będzie można posłuchać muzyki sakralnej, od chorału gregoriańskiego aż po utwory z cerkwi prawosławnej.

Do konkursu chóralnego zgłosiło się ponad trzydzieści zespołów z Polski i zza granicy.

– Jestem szalenie usatysfakcjonowany, a wręcz zaskoczony wysokim poziomem wykonawców. Bywałem jurorem na różnych konkursach w wielu krajach, od Japonii po Stany Zjednoczone i muszę przyznać, że ten konkurs jest naprawdę na poziomie światowym – ocenia Jan Łukaszewski, członek jury i dyrektor Polskiego chóru kameralnego w Gdańsku.

Przesłuchania konkursowe wygrał chór „Nadzieja” z Nakła nad Notecią, którym dyryguje Michał Gacka.

Festiwal potrwa do 12 listopada. W jego trakcie oprócz koncertów odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących.

– Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne, a więc każdy może przyjść, skorzystać z tego i ubogacić się duchowo, ponieważ myślę, że muzyka sakralna powinna przede wszystkim ubogacać człowieka duchowo – wskazuje Paweł Głowiński.

Informację na temat festiwalu oraz jego szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej www.musicavera.pl.

Afisz

Kliknij, aby powiększyć

 


platak

Kliknij, aby powiększyć

TV Trwam News/RIRM

drukuj