Niebawem pierwsze wyniki audytu w spółkach Skarbu Państwa

Już wkrótce poznamy pierwsze wyniki audytu w spółkach Skarbu Państwa – powiedziała wczoraj premier Beata Szydło. Audyt w państwowych firmach rozpoczął się we wrześniu, po odwołaniu szefa resortu skarbu Dawida Jackiewicza.

Kontrolę w strategicznych spółkach Skarbu Państwa zarządził koordynator służb specjalnych minister  Mariusz Kamiński. Ministrowie, którym podlegają spółki, mają przekazać CBA wszystkie niezbędne informacje na temat podległych im podmiotów. Służby prześwietlają głównie zewnętrzne umowy zawierane przez spółki.

Premier Beata Szydło zapewniła, że niebawem poznamy pierwsze wyniki audytu.

– Jeśli chodzi o audyt w spółkach Skarbu Państwa, to w tej chwili on się toczy, pierwsze wyniki będą już niebawem znane. Oczywiście jestem w kontakcie na bieżąco z ministrem Kamińskim i z ministrem Kowalczykiem.  Odpowiednie decyzje, również personalne, będą podjęte – podkreśliła Szydło.

Ministerstwo Skarbu Państwa ma być zlikwidowane do końca roku. Po jego likwidacji ponad 300 spółek musi mieć odpowiedni nadzór – mówił Henryk Kowalczyk – minister, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

– My jesteśmy bardzo daleko od tego, by następowała kolejna wyprzedaż czy prywatyzacja majątku. Chcemy tym majątkiem głównie zarządzać – wskazał Henryk Kowalczyk.

Dlatego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod bezpośrednim nadzorem premier Beaty Szydło powstanie specjalna rada, która będzie nadzorowała spółki pod kątem finansowym i kadrowym. Będą w niej zasiadać ekonomiści, którzy będą dokonywać oceny kandydatów – dodał minister.

– Chodzi nam o to, żeby nie było ludzi przypadkowych, aby osoby, które będą nominowane do ciał zarządzających, spełniały wszelkie kryteria kwalifikacji i przygotowania merytorycznego – wskazał Henryk Kowalczyk.

Rząd chce także zmiany zasad funkcjonowania Prokuratorii Generalnej, która broni interesów Skarbu Państwa w sporach sądowych. Chodzi o zwiększenie zakresu obowiązków Prokuratorii po to, by poprawić jakość obsługi prawnej świadczonej firmom z udziałem Skarbu Państwa i państwowym osobom prawnym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj