M. Dworczyk: Polacy popierający modernizację armii rozumieją, jak ważne jest bezpieczeństwo Polski

Badania przeprowadzone przez CBOS pokazują, że większość obywateli popiera modernizację i zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Polacy rozumieją, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo Polski – powiedział w programie „Gość poranka” na antenie w TVP Info wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

87, 1 proc. obywateli popiera modernizację Wojska Polskiego i uważa, że polska armia wymaga unowocześnienia [czytaj więcej].

– Polacy rozumieją, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo Polski. Wpisuje się to w działania Ministerstwa Obrony Narodowej, które od 2015 r. są prowadzone przez ministra Antoniego Macierewicza. Sprzęt jest sukcesywnie wymieniany i pozyskiwany jest nowy. Już jutro na defiladzie zobaczymy najnowsze egzemplarze sprzętu, który trafia do polskich sił zbrojnych. Dopinany jest kontrakt na Patrioty, czyli system ochrony przeciwlotniczej – podkreślił Michał Dworczyk.

Z kolei 66,7 proc. Polaków popiera zwiększenie liczebności Wojska Polskiego.

– W ostatnich latach Polskie Siły Zbrojne raczej się kurczyły. W tej chwili po raz pierwszy mamy poważny, zauważalny wzrost. Docelowo Polskie Siły Zbrojne mają liczyć 200 tys. żołnierzy i oficerów. Jest to możliwe dzięki opracowanemu strategicznemu przeglądowi obronnemu, który został wypracowany pod kierownictwem ministra Antoniego Macierewicza oraz zwiększeniu środków na budżet Polskich Sił Zbrojnych do blisko 2,5 proc. PKB – zaznaczył gość TVP info.

Wiceminister obrony narodowej przypomniał, że dzisiaj polska armia liczy ok. 100 tys. żołnierzy i oficerów.

– Dojście do 200 tys. jest olbrzymim wyzwaniem, ale realnym (…). W tej chwili powstaje piaty rodzaj Sił Zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej – które docelowo będą liczyły 50 tys. żołnierzy i oficerów w 17. brygadach we wszystkich województwach na terenie całego kraju. Będą świetnie przygotowani i wyposażeni. Do tych żołnierzy trafia nowy sprzęt, są szkoleni w ramach specjalnych programów przygotowanych w oparciu o amerykańskie i brytyjskie programy szkolenia  – poinformował polityk.

Michał Dworczyk zwrócił także uwagę, że Platforma Obywatelska nie jest za zwiększeniem nakładów i wydatków na obronność.

– Jeżeli politycy PO są przeciw zwiększeniu budżetu na Polskie Siły Zbrojne, przeciwko zwiększeniu budżetu na modernizację sprzętu Wojska Polskiego, to zastanawiam się, jakie cele im przyświecają. To jest niesamowita sprawa i przykład ślepego zaułku, w który zabrnęła Platforma, negując wszystkie działania rządu Prawa i Sprawiedliwości – zaznaczył wiceszef resortu obrony.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl