Polacy wezmą udział w misji powietrznej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o ponownym użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji nadzoru nad przestrzenią powietrzną Estonii, Litwy i Łotwy.

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 5, z czterema myśliwcami MiG-29 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, rozpocznie dyżur na lotnisku w litewskich Szawlach 1 maja. Dyżur będzie trwał cztery miesiące – do 31 sierpnia.

Polacy wezmą udział w prowadzonej przez NATO misji Air Policing nad państwami bałtyckimi po raz piąty. PKW będzie liczył do 100 żołnierzy i pracowników wojska.

Udział Polskiego kontyngentu jest słuszny ale musi być wsparty udziałem innych państw sojuszu – powiedział prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.

– Państwa bałtyckie nie mają własnych sił powietrznych, a przestrzeń powietrzna tych państw (jak się okazało) była naruszana przez samoloty Federacji Rosyjskiej. W związku z tym pojawiła się potrzeba osłony tych państw z powietrza przez członków sojuszy, którzy dysponują siłami powietrznymi. Jednym z takich państwa jest Polska. Dlatego w moim przekonaniu to działanie jest uzasadnione i słuszne, z tym, że biorąc pod uwagę zagrożenie, które się pojawiło w związku z tym co robi Rosja na Ukrainie widzimy, że pojawiła się potrzeba dodatkowego umocnienia. Tylko rutynowe patrole przestrzeni powietrznej w ograniczonej ilości samolotów nie wystarczą – powiedział Romuald Szeremietiew.

Głównym celem misji jest patrolowanie i niedopuszczenie do naruszenia przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy oraz pomoc samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych. Obecnie dyżur nad krajami bałtyckimi pełnią samoloty z USA.

RIRM 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl