PiS szykuje zmiany w wojsku

Prawo i Sprawiedliwość chce znieść 12–letnią służbę w korpusie szeregowych zawodowych. O zwiększeniu polskiej armii mówiła podczas kampanii wyborczej obecna premier Beata Szydło. Teraz dąży do realizacji obietnic.

Projekt dotyczy zniesienia ograniczenia służby żołnierzom do 12 lat i wydłużenia czasu ich pracy. Żołnierze, którzy mają dobre przygotowania i są dobrze wykształceni, powinni pracować dłużej, a nie do 12 lat – tłumaczy Beata Mazurek z PiS-u.

Poprzednia ekipa rządząca PO-PSL wprowadziła 12-letni limit służby tylko po to, aby żołnierze w korpusie szeregowym nie nabyli prawa do wcześniejszej emerytury wojskowej – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach, i dodaje, że przez zniesienie tego ograniczenia, żołnierze ci nabywają praw emerytalnych, a także będą mogli ubiegać się o odprawę mieszkaniową gdy będą przechodzić na emeryturę.

PiS daje również możliwość nowej ścieżki awansu tym, którzy do tej pory pracowali według innych kryteriów i zasad w służbie wojskowej.

– Dotychczasowe przepisy regulują to w ten sposób, że oprócz spełnienia kryteriów merytorycznych, żołnierz mianowany na wyższe stanowisko służbowe otrzymuje jednocześnie mianowanie na wyższy stopień – taki przypisany do danego stanowiska służbowego. W nowelizacji wprowadza się możliwość – w szczególnych przypadkach — mianowania żołnierza na stanowisko służbowe wyższe o dwa lub więcej stopni wojskowych niż przypisane do danego stanowiska służbowego – tłumaczy Michał Jach.

Nowelizacja ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy korpusu szeregowych, których w polskiej armii służy ponad 30 tysięcy – zaznacza Wojciech Skurkiewicz z PiS-u.

– Nas nie stać na to, abyśmy pozbywali się z wojska bardzo dobrze wyszkolonych, zaprawionych w boju, naszych misjach poza granicami kraju żołnierzy. To są osoby, które mają wielkie doświadczenie. To są osoby, które potrafią obsługiwać bardzo nowoczesny sprzęt, który kupujemy i będziemy kupować dla polskiej armii i powinny się znaleźć w budżecie państwa środki finansowe, aby ich zatrzymać wszelkimi możliwymi sposobami w armii – zwraca uwagę Wojciech Skurkiewicz.

Jeszcze w grudniu projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości trafi do marszałka Sejmu. Na początku roku mają się zacząć prace nad nowelizacją ustawy o służbie żołnierzy zawodowych.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj