fot. flickr.com

Amerykańskie magazyny sprzętu wojskowego w Polsce?

Amerykanie rozważają rozmieszczenie w Europie Wschodniej ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgów i bojowych wozów piechoty – informuje „The New York Times”. Polski minister obrony Tomasz Siemoniak poinformował, że prowadzone są rozmowy o umieszczeniu w Polsce magazynów sprzętu amerykańskiego wojska.

Według jednego z największych amerykańskich dzienników, sprzęt miałby się znaleźć w Polsce, krajach bałtyckich, Bułgarii, Rumunii i być może na Węgrzech. W razie potrzeby pozwoliłby wyposażyć brygadę liczącą 3-5 tys. żołnierzy. Decyzję w tej sprawie musi podjąć sekretarz obrony i Biały Dom.

Poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej ma nadzieję, że ta decyzja zostanie przyjęta jak najszybciej. Zwraca uwagę, że USA nie wyślą żołnierzy na stałe do Polski.

– Wolelibyśmy, żeby to nie tylko sam sprzęt był gotowy do użycia na terenie RP, ale żeby wojsko amerykańskie na stałe stacjonowały, o co zapewne rząd PiS będzie mocno zabiegał – jeżeli wyborcy nam powierzą na jesieni tworzenie rządu. To znacząco by zwiększyło bezpieczeństwo strategiczne RP. I to w jakimś sensie jest dobra wiadomość – komentuje Michał Jach.

Obecnie na polskich poligonach przebywa rekordowa liczba ponad 5,5 tys. sojuszniczych żołnierzy, przybyłych na ćwiczenia Baltops, Saber Strike i Noble Jump.

RIRM

drukuj