fot. twitter.com/USAmbPoland

Ambasador USA: Reaktywowanie V Korpusu to ważny dzień dla relacji polsko-amerykańskich

Dziś ważny dzień dla relacji polsko-amerykańskich, V Korpus U.S. Army zostanie oficjalnie reaktywowany; to dowód na to, jak ważny jest dla nas sojusz z Polską – podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

„Dziś ważny dzień dla relacji PL-USA. V Korpus U.S. Army zostanie dziś oficjalnie reaktywowany w Fort Knox. To oznacza, że wysunięte stanowisko dowodzenia V Korpusu już za chwilę zostanie ulokowane w Poznaniu. To ogromny sukces i dowód na to, jak ważny jest dla nas sojusz z Polską” – napisała w piątek Mosbacher na swoim profilu na Twitterze.

Wysunięte stanowisko dowodzenia reaktywowanego V Korpusu USA ma liczyć ok. 200 żołnierzy. Pierwsi przyjadą do Polski jeszcze w październiku i zajmą się planowaniem operacyjnym i dowodzeniem rotacyjną obecnością amerykańskich wojsk lądowych w Europie. Poznań jest dotychczas siedzibą wysuniętego dowództwa amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

Utworzenie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu zapowiedziano w umowie podpisanej w Warszawie 15 sierpnia przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Umowa ma ułatwić rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA, których liczebność – zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami prezydentów obu państw – ma wzrosnąć o ok. 1000, do ok. 5,5 tys.

Reaktywację V Korpusu zapowiedział w lutym br. departament wojsk lądowych wchodzący w skład Departamentu Obrony USA. Dowódcą V Korpusu został John Kolasheski, który 4 sierpnia w Krakowie otrzymał nominację na stopień generała broni. Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky.

PAP

drukuj