Szef MON o przystąpieniu Czarnogóry do NATO

Jesteśmy przekonani, że Polska ratyfikuje umowę o przystąpieniu Czarnogóry do NATO – powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz, po rozmowach z minister obrony Czarnogóry Milicą Pejanović-Djuriszić.

Szefowie resortów obrony mówili o współpracy w ramach sojuszu i bilateralnej. Macierewicz przypomniał, że trwa proces przyjmowania Czarnogóry do NATO.

– Polska będzie podejmowała kwestię ratyfikacji tego procesu w Sejmie w przyszłym tygodniu. Jesteśmy przekonani, że ratyfikacja przejdzie skutecznie – powiedział Antoni Macierewicz.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu, porządek posiedzenia zaplanowanego między 5 a 7 lipca może być uzupełniony o sprawozdanie komisji o projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Czarnogóry. Pierwsze czytanie projektu w komisjach zaplanowano na 5 lipca.

Szef MON relacjonował, że rozmowy z minister obrony Czarnogóry dotyczyły m.in. problemów migracyjnych i współdziałania gospodarek obu państw.

– Mamy wielkie możliwości w przemyśle helikopterowym – podkreślił Macierewicz.

Dodał, że poruszono też sprawę współpracy w szkoleniu żandarmerii i sił specjalnych. „To współdziałanie w ramach NATO oraz bilateralne, jesteśmy o tym przekonani, będzie bardzo korzystne” – zaznaczył szef MON.

– Liczymy na wsparcie Polski w dalszym procesie ratyfikacji protokołu o przystąpieniu Czarnogóry przez pozostałych partnerów NATO” – powiedziała Djuriszić.

Dodała, że wizyta następuje w ważnym dla Czarnogóry okresie – tuż przed szczytem NATO i ratyfikacją protokołu akcesyjnego Czarnogóry przez polski Sejm.

W połowie maja w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podpisali protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zostanie ona pełnoprawnym członkiem NATO po ratyfikacji dokumentu przez wszystkie państwa Sojuszu.

Po ratyfikacji protokołu Czarnogóra zostanie 29. państwem członkowskim NATO. Do tego czasu na wszystkich natowskich spotkaniach, w tym na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie, będzie miała status obserwatora lub państwa zaproszonego. Djuriszić podkreśliła, że Czarnogóra od dłuższego czasu współpracuje z sojuszem na zasadach partnerskich.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl