Żołnierze ze zgrupowania Józefa Kurasia "Ognia".

W Szczecinie odsłonięto tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym

Tablicę upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego rozstrzelanych przez Urząd Bezpieczeństwa odsłonięto dziś na budynku szczecińskiego aresztu, w którym funkcjonowało stalinowskie więzienie.

Tablica upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji Wolność i Niezawisłość i Bojowego Oddziału Armii rozstrzelanych w szczecińskim więzieniu w latach 1945-1956.

– Tą tablicą oddajemy hołd, młodym a nawet bardzo młodym chłopcom, którym oprawcy z Urzędu Bezpieczeństwa w piwnicy obecnego aresztu, a wtedy więzienia, odbierali o czwartej rano młode życie serią z automatu i dobijali pojedynczym strzałem. Do dziś mam przed oczyma piwnicę przerobioną na celę śmierci; zamurowane okno, pod nim słup, do którego przywiązywano wroga ludu, jak nas nazywali – powiedział Ryszard Staszkiewicz, żołnierz 6. Wileńskiej Brygady AK i fundator tablicy, który był więziony w areszcie.

W latach 1946-1955 w tym więzieniu wykonano łącznie 44 egzekucje, kilkanaście z nich to wyroki polityczne na niepodległościowych żołnierzy – powiedział dziennikarzom dyrektor szczecińskiego IPN Marcin Stefaniak. Nie wiadomo jednak ile w sumie osób w tym miejscu zginęło.

Stefaniak zwrócił uwagę, że tablica zwróci uwagę na działalność żołnierzy podziemia niepodległościowego na Pomorzu Zachodnim.

– Do niedawna działalność tych żołnierzy wiązano tylko z centralną Polską, a tak nie jest – dodał.

PAP/RIRM

drukuj