Uciec przed reumatyzmem

Na schorzenia reumatyczne chorują coraz młodsze osoby. Do najczęściej występującej choroby reumatycznej w Polsce należy reumatoidalne zapalenie stawów. Cierpi na nie 300 tysięcy Polaków. Szybka diagnoza ma kluczowe znaczenie.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą nieuleczalną, ale wcześnie wykryte i poprawnie leczone może uchronić przed niepełnosprawnością. Wczesna diagnoza i leczenie pozwala na  normalne funkcjonowanie, naukę, pracę  i realizację swoich pasji.

– Jeśli pacjent trafi do lekarza reumatologa, zostanie postawione rozpoznanie i w ciągu 12 pierwszych tygodni, czyli w czasie tzw. okna terapeutycznego, zostanie włączone leczenie, które jest leczeniem hamującym niszczenie stawów – pacjent ma szansę żyć, pracować, mieć odpowiednią jakość życia, a osoby młode nawet mogą mieć dzieci – wskazała dr n. med. Maria Rell-Bakalarska ze Specjalistycznego Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma Medicus.

Reumatyzm to nie jedna choroba, jest ich dwieście. I są to choroby, które dotyczą także osób młodych.

– Najczęstszą zapalną chorobą dotyczącą osób w wieku 25-50 lat, bo wtedy zaczyna się najczęściej schorzenie, jest reumatoidalne zapalenie stawów – zaznaczyła Maria Rell-Bakalarska.

Zmieniły się kryteria rozpoznania  tej choroby. Wystarczy już jeden zajęty staw ręki lub stopy, aby podejrzewać reumatoidalne zapalenie stawów.

– Jeśli masz obrzęknięty mały staw ręki lub stopy, jeśli towarzyszą temu jeszcze jakieś objawy ogólne, ale nie muszą być, warto się diagnozować, warto dotrzeć do lekarza. Rozpoznanie stawia reumatolog, który proponuje leczenie modyfikujące przebieg choroby – mówiła doktor nauk medycznych.

Przykładem tego, że warto się badać, ale też nie bać się diagnozy, jest pani Kinga Masny chorująca na reumatoidalne zapalenie stawów od 2015 roku.

– Objawem było to, że bolały mnie stopy. Dopiero czwarty ortopeda stwierdził, że ból który mam, nie jest ortopedyczny tylko raczej reumatyczny – powiedziała pacjentka z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Choroba nie stała się dla  pani Kingi  przeszkodą w pracy na cały etat. Angażuje się także w Stowarzyszeniu „3majmy się razem”, wspierającym i przybliżającym pacjentom wiedzę na temat chorób reumatycznych.

– Da się żyć z tą chorobą. Oczywiście wszystko zależy od tego, na ile słuchamy się lekarza, na ile dbamy o siebie, dbamy o dietę i stosujemy różne inne zalecenia – zaznaczyła Kinga Masny.

Jak uciec przed reumatyzmem? Więcej informacji na ten temat w nowym wrześniowym numerze „Szlachetnego Zdrowia”, który już w najbliższy piątek 23 sierpnia trafi do sprzedaży.

– Zespół chorób reumatycznych to plaga dzisiejszych czasów. Chorują niestety coraz młodsze osoby. We wrześniowym miesięczniku „Szlachetne Zdrowie” nasi eksperci podpowiadają, jak sobie radzić z tymi schorzeniami, jak im przeciwdziałać i wreszcie, jak je skutecznie leczyć  – mówiła redaktor naczelna miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” Anna Zalech.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl