fot. ipn.gov.pl

W Bydgoszczy trwa ogólnopolska konferencja „Stan Wojenny po 40 latach. Nowe spojrzenie”

Historycy, naukowcy i związkowcy obradują dziś w Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiej konferencji pt. „Stan Wojenny po 40 latach. Nowe spojrzenie”. Wydarzenie odbywa się w bydgoskiej delegaturze IPN-u. Jedną z prelekcji wygłosił prof. Wojciech Polak, dyrektor Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL.

Prof. Wojciech Polak poruszył kwestię: „Czy wprowadzenie stanu wojennego uchroniło Polskę przed interwencją sowiecką?”.

To naukowa, historyczna konferencja, chcemy w jej trakcie rzucać nowe światło na niektóre aspekty stanu wojennego – wskazał prof. Wojciech Polak.

– Z jednej strony staramy się dodać trochę cegiełek, nowych elementów, faktów, ujęć do zagadnienia. Z drugiej strony chcemy pokazać ustalenia, które może nie są tak zupełnie nowe, ale nie odnajdują odzwierciedlenia w opinii publicznej. To na przykład fakt, że generał Jaruzelski wcale nie uratował Polski przed interwencją sowiecką, bo Sowieci nie mieli zamiaru wkraczać w tym czasie. On sam zabiegał o ich interwencję, chciał mieć gwarancję, że jeżeli własnymi siłami nie da rady zniszczyć „Solidarności”, to Sowieci wkroczą i zaprowadzą w Polsce swój porządek, czyli krwawy porządek. Te wszystkie ustalenia są ważne, ale nadal mało znane społecznie – powiedział prof. Wojciech Polak.

Wśród prelegentów są przedstawiciele władz IPN, historycy z ośrodków naukowych z całej Polski w tym m.in. z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Konferencję zorganizowały Centrum Badania Historii „Solidarności” UMK, delegatura IPN w Bydgoszczy, bydgoski region NSZZ „Solidarność” oraz Instytut Dziedzictwa „Solidarności” w Gdańsku.

 

RIRM

drukuj