Autobusem przez historię

13 grudnia na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy autobus IKARUS 280 linii 13XII. Mieszkańcy stolicy tego dnia będą mieli okazję w nietypowy  sposób poznać historię miejsc związanych ze stanem wojennym.

Autobus będzie kursował w godzinach od 10:00 do 20:00. Przejazd rozpocznie się i zakończy na Placu Konstytucji. Autobus odjedzie w kierunku Mokotowa, przejedzie ulicą Rakowiecką obok Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i aresztu śledczego. Proponowana trasa częściowo pokrywa się z drogą przejazdów kolumn pojazdów milicyjno-wojskowych z 1981 roku, których głównym celem było zastraszenie potencjalnych uczestników protestów przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Dalej biegnie obok dawnej siedziby Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” przy ul. Mokotowskiej i Traktem Królewskim. Na Żoliborzu prowadzi obok Kościoła św. Stanisława Kostki i Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, gdzie na początku grudnia 1981 r. siły specjalne MO brutalnie spacyfikowały strajk studentów. W drodze powrotnej wiedzie obok Pałacu Mostowskich gdzie do 1990 r. mieściła się Komenda Stołeczna MO, przez Plac Bankowy w kierunku Śródmieścia.

W czasie trwania przejazdu pasażerowie będą mogli posłuchać komentarza historycznego przewodnika oraz koncertu piosenek opozycyjnych w wykonaniu Pawła Piekarczyka. Przejazd jest bezpłatny.

Szyby i karoseria autobusu została oklejona reprodukcjami fotografii dokumentującymi wydarzenia stanu wojennego, opozycyjnymi hasłami i znaczkami z drugiego obiegu wydawniczego.

„Warszawa stanu wojennego” to projekt edukacyjno-historyczny Instytutu Pamięci Narodowej.

W ramach projektu zorganizowano również konkurs fotograficzny i filmowy z autobusem w tle. Tematem zdjęć jest przejazd autobusem linii 13XII.

IPN

drukuj