fot. PAP/Andrzej Lange

Najwyższe władze Polski oddały hołd ofiarom stanu wojennego

We wtorek w wielu miejscach w Polsce uczczono pamięć ofiar stanu wojennego i wszystkich skrzywdzonych przez komunistycznych oprawców. W tym roku 13 grudnia 2022 roku przypadła 41. rocznica rozpoczęcia w Polsce okresu terroru i represji wobec obywateli.

Pamięć o wprowadzonym 41 lat temu stanie wojennym jest bardzo ważna nie tylko dla naszej historii, ale także dla naszej współczesności – mówił w warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL premier RP, Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapalił znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

– Jaruzelski i jego ekipa komunistyczna próbowali wmówić Polsce, że stan wojenny był swego rodzaju historyczną koniecznością. Dzisiaj wiemy doskonale z dokumentów, że wojska sowieckie, uwięzione wówczas w walkach w Afganistanie, nie tylko nie były w stanie, ale przede wszystkim nie chciały interweniować. Komuniści z Moskwy nie chcieli interweniować w Polsce – zwrócił uwagę premier RP.

Pamięć ofiar stanu wojennego i wszystkich skrzywdzonych przez komunistycznych oprawców uczczono we wtorek w symbolicznym miejscu. To właśnie w dawnym stalinowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie obecnie mieści się muzeum, katowano Żołnierzy Niezłomnych i więźniów politycznych. Więzienie jest niemym światkiem grudnia 1981 r. – napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent RP, Andrzej Duda.

„Łączę się z Państwem, składając hołd pamięci ofiar reżimu komunistycznego, który wydał wojnę naszemu narodowi, chcąc stłumić pokojową rewolucję »Solidarności« i dążenie Polaków do wolności. Pochylam głowę z czcią dla wspaniałego pokolenia Sierpnia ’80, któremu my, współcześni, w większości należący do młodszych generacji, zawdzięczamy obecną wolną Polskę” – podkreślał w liście prezydent RP.

Podczas uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, zapowiedział pociągnięcie komunistycznych zbrodniarzy do odpowiedzialności karnej. [czytaj więcej]

– Instytut Pamięci Narodowej pociąga do odpowiedzialności nie tylko morderców, nie tylko funkcjonariuszy komunistycznego państwa, ale także sędziów i prokuratorów, którzy dopuszczali się zbrodni sądowych w czasie stanu wojennego – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wręczył we wtorek Krzyże Wolności i Solidarności – odznaczenie dla działaczy opozycyjnych, którzy działali przeciw dyktaturze komunistycznej i dążyli do odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności. [więcej]

– Musimy pamiętać o historii, bo ci wszyscy, którzy realizowali zadania Jaruzelskiego, dzisiaj udają demokratów, a wiemy doskonale o tym, kto stał po jakiej stronie – podkreślił przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda.

Na znak pamięci w wielu miejscach zapalono Światło Wolności. W akcję włączył się również prezydent Andrzej Duda. Płomień symbolizuje zwycięską walkę ze zniewoleniem i odzyskaniu pełnej suwerenności. Jest też pamięcią o ofiarach tamtych lat.

Zapraszamy również do przeczytania artykułu o stanie wojennym na podstawie rozmowy z prof. Mirosławem Golonem, historykiem z gdańskiego oddziału IPN.

Sam wywiad w formie audio, będący częścią wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, można odsłuchać [tutaj].

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl