fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Stan wojenny był spiskiem zbrojnym przeciwko narodowi i państwu

Mieliśmy do czynienia ze spiskiem zbrojnym przeciwko narodowi i państwu. Spiskiem, który został zawiązany przez grupę żołnierzy w stopniu generałów Ludowego Wojska Polskiego – powiedział w felietonie „Głos Polski” na antenie Telewizji Trwam i Radia Maryja w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

13 grudnia przypada 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Do dzisiaj nie wiadomo, jakie tak naprawdę były jego skutki – wskazał Antoni Macierewicz.

– Mija kolejna rocznica stanu wojennego, kolejna rocznica próby zniszczenia narodu, próby złamania kręgosłupów Polakom, którzy domagali się niepodległości. Ciągle bardzo mało wiemy o stanie wojennym. Niedawno powiedziałem – i podtrzymuję to stwierdzenie – że o stanie wojennym, jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski, porównywalnym jedynie z okresem stalinizmu, wiemy mniej niż o powstaniu styczniowym czy listopadowym. Miało ono miejsce zaledwie 37 lat temu, a do dzisiaj nie wiadomo, ile osób naprawdę zostało aresztowanych, internowanych, wyrzuconych za granicę, a przede wszystkim zabitych. Te 100 osób, o których mówi tzw. komisja Rokity, która obradowała wówczas, gdy jako prezydent występował Wojciech Jaruzelski – nigdy więcej nie weryfikowano tej liczby. Przyjęto ją i powtarza się ją troszeczkę bezrefleksyjnie – podkreślił Antoni Macierewicz.

Polityk zaznaczył, że o nielegalności wprowadzenia stanu wojennego orzekł sąd.

– Sąd jednoznacznie określił, że był to zbrojny spisek przeciwko Polakom. Orzekł: „Ta grupa najwyższych dowódców Ludowego Wojska Polskiego weszła w porozumienie dotyczące tego, aby sytuację polityczną zaistniałą w kraju na skutek powstania ruchu społecznego wokół NSZZ >>Solidarność<< rozwiązać poprzez zlikwidowanie tego ruchu za pomocą nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego. Jednym z głównych założeń było wprowadzenie stanu wojennego z efektem zaskoczenia” – przypomniał były szef MON.

– Krótko mówiąc, mieliśmy do czynienia ze spiskiem zbrojnym przeciwko narodowi i państwu. Spiskiem, który został zawiązany przez grupę żołnierzy w stopniu generałów Ludowego Wojska Polskiego – dodał.

RIRM

drukuj