fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent: wierzę głęboko, że Polska nigdy nie zapomni o ofiarach stanu wojennego

Wierzę w to głęboko, że Polska nigdy nie zapomni o ofierze ludzi walczących w stanie wojennym; dzięki nim mamy Polskę wolną, suwerenną i prawdziwie niepodległą – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zapalił w czwartek na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Światło Wolności – symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego. Wcześniej ułożono na placu krzyż ze zniczy.

Podczas wystąpienia Andrzej Duda podkreślił, że należy uczcić pamięć wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego byli prześladowani i cierpieli.

„Ale także tych, którzy po prostu walczyli, a dzisiaj już ich z nami nie ma, bo przez te 37 lat, które minęło zwyczajnie odeszli” – powiedział.

Prezydent podkreślił też, że tamte czasy to „wielki marsz do wolności”, który „skończył się zwycięstwem roku 89, pierwszych wolnych wyborów do Senatu RP, i później dalej przemianami demokratycznymi, dzięki którym dziś mamy Polskę wolną, suwerenną, prawdziwie niepodległą, która jest naszym wielkim skarbem i w której – także dzięki tamtej ofierze – możemy się radować wolnością, swobodą i demokracją”.

Jak dodał, „to jest to, co zawdzięczamy tamtym ludziom w tamtych chwilach”.

„I wierzę w to głęboko, że Polska nigdy nie zapomni o ich ofierze w tym w szczególności o ofierze życia tych, którzy wtedy polegli – cześć ich pamięci” – podkreślił Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj