fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] Min. J. K. Ardanowski: Prezydent A. Duda bierze udział w dożynkach na Jasnej Górze, modli się i nie jest to udawane. To nie jest picer i pozer – to jest człowiek głębokich zasad i głębokiej religijności

Andrzej Duda bierze udział w dożynkach na Jasnej Górze, modli się i nie jest to u niego udawane. Znam go i spotykam się z nim w wielu sytuacjach, to nie jest picer i pozer, to jest człowiek głębokich zasad i głębokiej religijności. Nie wstydzi się klęknąć, nie wstydzi się ukłonić przed ołtarzem – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi w środowym programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

We wtorek ruszył cykl szkoleń on-line dla rolników. Ich tematyka będzie dotyczyła przede wszystkim oferowanych środków pomocowych. [czytaj więcej]

Gość programu „Rozmowy niedokończone” zwrócił uwagę, że zarówno wieś, jak i rolnictwo w Polsce się zmieniają.

– Rolnictwo rozwija się w sensie technicznym, technologicznym. Natomiast w dalszym ciągu pozostaje ogromna zależność rolników od sił przyrody, od nieprzewidywanych kataklizmów, od różnych zmian rynkowych, od eksportu. To się oczywiście zmienia, ale często słyszę różnego rodzaju zazdrość, zarzuty wobec rolników, które są nieuprawnione. Rolnicy to ludzie bardzo ciężko pracujący, twardo chodzący po ziemi, którzy są rzetelni, gospodarni, wiedzą, że od ich pracy zależy sytuacja ich rodziny, pracują na utrzymanie swoich rodzin, ale również zasługują na szacunek, dlatego że żywią społeczeństwo, naród. Zapewniają coś unikalnego, czyli bezpieczeństwo żywnościowe. Epidemia koronawirusa, szczególnie tym, którzy rolnictwa nie rozumieją, a może nawet nie lubią, powinna uzmysłowić, co by było, gdyby jeszcze przy tych nieszczęściach w walce ze śmiercią, w walce z chorobą zabrakło w Polsce żywności – to byłby dopiero dramat – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Trwają ostatnie dni kampanii prezydenckiej. Obaj kandydaci w podróży po Polsce odwiedzają kolejne miejscowości i rozmawiają z wyborcami. [więcej]

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wspiera i będzie wspierał prezydenta Andrzeja Dudę.

– Znam go od wielu lat, byliśmy razem u śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i cieszę się, że pamięć, myśl polityczna tego wybitnego polskiego polityka, męża stanu, jakim był Lech Kaczyński, że ta myśl Polski solidarnej, sprawiedliwej jest kontynuowana i rozwijana przez Andrzeja Dudę. Takim znakiem rozpoznawczym jego prezydentury jest rozwój obszarów wiejskich mniejszych miejscowości, mniejszych miast, troska o wszystkich ludzi niezależnie od tego, gdzie mieszkają, a nie tylko o tych, którym się wydaje, że są kimś lepszym, bo mieszkają w dużych miastach. Rolnictwo się zmienia, ale ono zawsze będzie potrzebowało wsparcia, pewnej ochrony, również ochrony przed drapieżnym wolnym rynkiem. Bardzo łatwo rolnictwo zniszczyć – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Gość Radia Maryja i TV Trwam zaznaczył, że obserwuje każdą prezydenturę w dwóch wymiarach.

– W wymiarze symbolicznym, czyli oddania szacunku ludziom pracującym na wsi i Andrzej Duda bierze udział w dożynkach na Jasnej Górze, modli się i nie jest to u niego udawane. Znam go i spotykam się z nim w wielu sytuacjach. To nie jest picer i pozer, to jest człowiek głębokich zasad i głębokiej religijności. Nie wstydzi się klęknąć, nie wstydzi się ukłonić przed ołtarzem. Na dożynkach zarówno tych jasnogórskich, gdzie u stóp Pani Jasnogórskiej powierzamy nasze chłopskie sprawy od 1981 roku, kiedy spontanicznie rolnicy zebrali się, by czcić Matkę Boską i dziękować za plony, za zbiory. Zarówno tam, jak również w dożynkach w Spale, które nawiązują do tradycji dożynek prezydenta Mościckiego, gdzie głowa państwa także dziękowała rolnikom za ich pracę. Podczas dożynek pan prezydent mówi o roli rolników, chłopstwa polskiego w różnych specyficznych sytuacjach, także podczas rozbiorów. Historia była różna w zależności od regionów Polski. Prezydent mówi o ogromnej roli, jaką polscy rolnicy odegrali w walce narodowo-wyzwoleńczej w odzyskaniu niepodległości – zauważył Jan Krzysztof Ardanowski.

https://twitter.com/czaplinskiii/status/1280898554001833985

Jak ocenił min. rolnictwa i rozwoju wsi rola prezydenta jest rolą złożoną.

– W czasie wizyt międzynarodowych reprezentuje Polskę, ale również może prowadzić bardzo konkretne rozmowy i z podziwem patrzę, czasami towarzyszyłem panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie w wyjazdach zagranicznych, wszędzie jest również dotknięcie sprawy polskiego rolnictwa, eksportu, polskich produktów, zabieranie przedsiębiorców ze sobą, podpisywanie różnego rodzaju umów korzystnych dla polskiego rolnictwa. On (prezydent Andrzej Duda – red.) nie wstydzi się mówić o sprawach rolnych. A były takie sytuacje. (…) Pan prezydent angażuje się w sprawy bardzo konkretne. Jako przykład podaje negocjowanie warunków w Unii Europejskiej nowej perspektywy finansowej. To jest raz na 7 lat, bo tylko raz na 7 lat można zmieniać dopłaty bezpośrednie, wielkość budżetu, podział na pierwszy i drugi filar tej polityki. Do niedawna mieliśmy absolutnie nie do przyjęcia propozycję Komisji Europejskiej o bardzo małym budżecie rolnym, a jednocześnie rolnicy musieliby przyjąć na siebie szereg bardzo złożonych, skomplikowanych i wymagających dużych nakładów działań, więc również prezydent bardzo się w to zaangażował, premier Morawiecki, który wysłał list w tej sprawie do premierów innych krajów – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Polscy rolnicy dostaną o 3 miliardy euro więcej środków z unijnego budżetu. Łącznie do ich kieszeni trafi 33,5 miliarda euro. [więcej] 

– Obecna propozycja Komisji Europejskiej jest bez porównania lepsza niż ta, która była. To jest 26,5 mld euro więcej dla wszystkich krajów, w tym 3 mld euro dla Polski. To jest drugie miejsce zwiększenia w Europie zaraz po Francji, która ma 3,3 mld euro, a rolnictwo dwukrotnie większe jak w Polsce. Jesteśmy przed Niemcami, Holandią, Hiszpanią, Włochami – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Nieco ponad miliard złotych zostanie wypłaconych gospodarstwom z branż dotkniętych koronawirusem – zapowiedział szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas środowej konferencji. Poinformował, że na wypłatę tych środków uzyskano już zgodę Komisji Europejskiej. [zobacz więcej]

Rozmówca Radia Maryja i TV Trwam zaznaczył, że Andrzej Duda interesuje się polskim rolnictwem i nie robi tego tylko okazjonalnie oraz na pokaz.

25 czerwca Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta RP Koalicji Obywatelskiej, przedstawił swój program wyborczy, w którym zaznaczył, że rolników należy traktować tak jak przedsiębiorców.

– Na spotkaniach Platformy Obywatelskiej posłowie przedstawiają punkty tego programu, które są inne, w znacznej części inne niż te, które Rafał Trzaskowski podaje jako swój program. Została rozesłana do rolników gazetka związana ze sprawami dotyczącymi wsi, gdzie są jeszcze inne wypowiedzi. Zaczynam dochodzić do wniosku, że albo mu to ktoś pisze i to w sposób mało precyzyjny, pokazujący bezradność i brak wiedzy o praktycznych problemach polskiego rolnictwa, albo ten człowiek nie wie, co mówi. On nie pamiętał, czy był posłem, czy nie był posłem. Nie pamiętał, jak głosował w sprawie wieku emerytalnego – podsumował min. Jan Krzysztof Ardanowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl