fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent A. Duda: Zależy nam na pokoju i na rozwoju

Aktywnie działam w formacie państw Trójmorza, czyli Bałtyku, Adriatyku, Morza Czarnego, dlatego, że uważam, iż pod względem infrastrukturalnym ten obszar rzeczywiście musi dołączyć do Unii. Trzeba, żeby był tak samo rozwinięty, jak pozostała część Unii. To jest dzisiaj nasze wielkie zadanie. Będziemy mogli mówić faktycznie o równym rozwoju państw Unii Europejskiej, kiedy te elementy uda nam się poprawićpodkreślił prezydent podczas konferencji prasowej prezydentów państw grupy Arraiolos.

– Nie ma na pewno wśród nas kogoś, kto uważałby, że projekt europejski jest nieistotny. Wszyscy jesteśmy przekonani, i tu nie ma żadnej dyskusji, że chcielibyśmy nie tylko by Unia Europejska trwała, ale też by pozostawała otwarta. By nie padały zdania, że projekt budowy Unii Europejskiej już się zakończył. Nie powinniśmy nigdy na to się zgodzić, dlatego że wszystkim nam zależy na dwóch kwestiach: na pokoju i na rozwoju – wskazał prezydent.

W Bułgarii trwa dwudniowe spotkanie szefów dziesięciu państw europejskich wchodzących w skład grupy Arraiolos. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. W spotkaniu biorą także udział prezydenci Malty, Bułgarii, Słowenii, Włoch, Portugalii, Łotwy, Niemiec, Węgier i Finlandii. Przywódcy rozmawiają o tym, jak odbudować zaufanie obywateli do Unii Europejskiej oraz o euroatlantyckiej integracji Bałkanów.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj