fot. arch

75 lat od zakończenia II wojny światowej  

75 lata temu w Europie zakończyła się II wojna światowa. Tego dnia Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która zakończyła trwającą od 1 września 1939 roku wojnę.

Dokładnie 8 maja 1945 roku na przedmieściach Berlina niemiecki feldmarszałek Wilhelm Keitel, marszałek Związku Radzieckiego Gieorgij Żukow i główny marszałek lotnictwa Wielkiej Brytanii Arthur Tedder podpisali trójstronny akt w sprawie bezwarunkowej kapitulacji nazistowskich Niemiec. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był to już 9 maja.

– Jest to data oficjalnego, formalnego zakończenia wojny i podpisana kapitulacji III Rzeszy przez głównodowodzącego siłami niemieckimi – mówił dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Dla Polski, jak i dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, 8 maja nie był dniem radości.

– To nie była data powrotu Polski do niepodległego, suwerennego rządu, a początek dominacji nowego systemu komunistycznego. Z jednej strony ogromna radość z zakończenia przerażającej okupacji niemieckiej, z drugiej zaś strony początek nowej dominacji – Polska stała się czymś w rodzaju sowieckiej kolonii – oznajmił dr Karol Nawrocki.

8 maja razem z całą Europą świętujemy dopiero od 1990 roku. Wcześniej, przez kilkadziesiąt lat, dzień ten był obchodzony w Polsce oraz innych krajach bloku komunistycznego 9 maja. Dla Rosji bowiem to dzień zwycięstwa.

– Federacja Rosyjska ma swoją datę rozpoczęcia II wojny światowej, ma też swoją datę zakończenia II wojny światowej. To jest wynik nie tylko szerokości geograficznej, na jakiej znajduje się Rosja, ale także brutalnej polityki historycznej, która zmienia obiektywne badania historyczne. Tak jest szczególnie w odniesieniu do roku 1939 i 1941, ale tak samo jest wokół 8 maja – podsumował dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja – 2 września 1945 roku – była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar: poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl