fot. muzeum1939.pl

Polska wystawa „Walka i cierpienie” w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w 80 miastach na całym świecie

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w 80 miastach na całym świecie Polska pokaże wystawę „Walka i cierpienie”. Organizatorem akcji jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej – informuje „Nasz Dziennik”.

Ekspozycja będzie się składać z 13 tablic, które opowiedzą o polskich doświadczeniach z okresu wojny. Inicjatywę będzie wspierać także szeroka kampania promocyjna w mediach społecznościowych.

W ocenie historyka prof. Wojciech Polaka, wystawa jest przykładem realizowania mądrej polityki historycznej. Jego zdaniem, wciąż powinniśmy przypominać o tym, że to Polska była pierwszym celem ataku niemieckich wojsk.

– Znajomość historii na świecie jest coraz słabsza. Niestety nie tylko wśród przeciętnych mieszkańców, ale też polityków i dziennikarzy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to Polska była pierwszym krajem, od którego zaczęła się II wojna światowa. Amerykanie kojarzą II wojnę światową z atakiem na Pearl Harbor, a nie Westerplatte, więc musimy pokazać, że to Polska była pierwszym krajem, na który napadli Niemcy – wskazał prof. Wojciech Polak.

Inauguracji wystawy w Gdańsku 1 września będą towarzyszyć uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wieczorem odbędzie się koncert z udziałem polskich gwiazd, który ma mieć formę żywej lekcji historii.

RIRM

drukuj