Uroczystości 75. rocznicy bitwy o Narwik

W Norwegii rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Narwiku. Była to pierwsza zwycięska bitwa aliantów z hitlerowskimi Niemcami. 

W uroczystościach biorą udział przedstawiciele polskiego rządu, władz Norwegii, a także kombatanci. W ramach obchodów odbędzie się m.in. wręczenie medali pamiątkowych kombatantom II wojny światowej. Złożone zostaną także wieńce na Cmentarzu Wojennym w Narwiku.

Do triumfu w walkach z 27 na 28 maja 1940 roku znacząco przyczyniła się polska piechota, która po raz pierwszy (po klęsce wrześniowej), starła się z Niemcami.

Piotr Szubarczyk, publicysta historyczny, mówi, że polscy żołnierze byli gotowi walczyć z wrogiem ojczyzny w każdym miejscu na świecie.

W przekonaniu, że ta, co zginęła, wyrośnie z naszej krwi. Można powiedzieć, że powtarzała się sytuacja z lat 19141918. W nocy z 27 na 28 maja 1940 roku nasza brygada zaatakowała pozycje niemieckie na skalistym półwyspie Ankenes oddzielonym wodą od Narwiku, dobrze bronionym przez Niemców, którzy byli odpowiednio przygotowani do tej obrony. Byli zamaskowani, mieli pola minowe, liczne karabiny maszynowe, moździerze. Mimo skrajnie trudnych warunków polskie bataliony zdobyły rano wzgórza pod Neborgiem i Niemcy rozpoczęli ucieczkę łodziami do Narwiku – powiedział Piotr Szubarczyk.

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 podczas niemieckiej inwazji na Norwegię.

RIRM

drukuj