fot. flickr.com

Męczennicy augustiańscy. Na szczeblu diecezjalnym zakończył się proces beatyfikacyjny braci zamordowanych w niemieckich obozach śmierci

Do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie trafiły dokumenty z zakończenie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym czterech męczenników augustiańskich. Zostali oni zamordowani w czasie II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Niemcy w czasie II wojny światowej masowo prześladowali i wyniszczali duchowieństwo. Według danych historyków, zamordowali ok. 2 tys. księży diecezjalnych, 370 zakonników, ok. 280 sióstr zakonnych. Około 4 tys. księży i zakonników oraz ok. 1,1 tys. sióstr było więzionych w niemieckich obozach zagłady. Wśród nich było 4 braci augustianów.

– O. Wilhelm Gaczek i towarzysze podzielili los tysięcy polskich księży – mówi o. Wiesław Dawidowski OSA, prowincjał augustianów.

Pozostali trzej augustiańscy Słudzy Boży to: o. Krzysztof Olszewski, o. Edmund Wilucki i br. Kazimierz Lipka.

– Ponieśli męczeńską śmierć w latach 1941– 942 w niemieckich obozach Auschwitz-Birkenau i Dachau – informuje o. Marek Donaj OSA, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego.

Obecnie trwa ich proces beatyfikacyjny. Za nami pierwszy jego etap na szczeblu diecezjalnym. Ich męczeństwo rozpoczęło się w czasie, gdy Karol Wojtyła żył w Krakowie. „Teraz idą za nim ci, którzy go poprzedzili w drodze wiary i dawania świadectwa” – podkreśla metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

– Dzisiejsze czasy wymagają świadków jednoznacznych i zdecydowanych – dodaje ks. abp Marek Jędraszewski.

– Nawet w tych najtrudniejszym momencie, czyli w obozie koncentracyjnym wytrwali i byli dla więźniów znakiem nadziei – wskazuje z kolei o. Piotr Lamprecht OSA, notariusz procesu beatyfikacyjnego.

W czasach niemieckiego terroru osoby duchowne były znakiem nadziei dla wielu potrzebujących, w tym także dla ludności żydowskiej, płacąc za to najwyższą cenę – własnego życia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl