PiS: Dymisja Azarowa to zwycięstwo wolnej, niepodległej Ukrainy

To zwycięstwo wolnej, niepodległej Ukrainy zorientowanej na Europępodkreślają posłowie PiS. Politycy tej partii odnieśli się do dymisji ukraińskiego premiera Mykoły Azarowa. Teraz podpis pod wnioskiem powinien złożyć prezydent Wiktor Janukowycz.

Dziś także ukraiński parlament odwołał większość ustaw ograniczających prawo do protestów. Parlamentarzyści PiS przyznają, że wciąż nie ma gwarancji pozytywnego rozwiązania napiętej sytuacji w tym kraju. Jak mówią posłowie nawet premier z opozycji może być odwołany, ponieważ na Ukrainie panuje system prezydencki. Dlatego trzeba zmienić Konstytucję i przenieść kompetencję do parlamentu.

Wciąż nie mamy gwarancji, że to, co dzieje się na Ukrainie będzie miało pozytywny finał. Dymisja premiera Azarowa jest odstąpieniem od polityki represji i od polityki odrzucenia kompromisu. Mamy nadzieję, że to, co się dzisiaj dzieje otwiera drogę do stałych rozstrzygnięć – zwrócił uwagę poseł Kazimierz Michał Ujazdowski.

Parlamentarzyści apelują do rządu Donalda Tuska, aby wyszedł na forum UE z inicjatywą czasowego zniesienia wiz dla Ukraińców i przedstawienia konkretnego pakietu stabilizacyjno-finansowego. Ponadto polski rząd powinien zaproponować wprowadzenie sankcji dla polityków, którzy odpowiadają bądź będą odpowiadać za represje wobec opozycji.

Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich tygodniach wypełniało rolę państwową. Właściwie robiliśmy to, co powinien robić profesjonalny i respektujący podstawowe wartości europejskie rząd. Mieliśmy wrażenie, że wielokrotnie zastępowaliśmy premiera Tuska i ministra Sikorskiego w funkcjach państwowych. Dzisiaj mam nadzieję, że wszyscy wierzą w konsekwencje ukraińskiej wolności, a polska polityka stanie na wysokości zadania – powiedział poseł Kazimierz Michał Ujazdowski.

RIRM

drukuj