Trzy lata od objęcia władzy przez PiS

Mijają trzy lata odkąd Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne. Powołany przez zwycięską partię rząd przeprowadził wiele zmian wprowadzając m.in nową logikę polityki wydatkowej państwa, program Rodzina 500 plus czy darmowe leki dla seniorów. Reformowana jest oświata i sądownictwo. Tym zmianom towarzyszą protesty opozycji. Sondaże pokazują jednak, że Polacy są raczej zadowoleni z rządów Prawa i Sprawiedliwości.

25 października 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory uzyskując samodzielną większość. Dziś sondaże pokazują, że po trzech latach od wyborów poparcie dla PiS utrzymuje się. Ostatnie badania CBOS mówią o 42 proc. poparciu.

– Udało się bardzo wiele osiągnąć i z tego wszystkiego, co zrobiliśmy możemy być dumni – wskazał premier Mateusz Morawiecki, który podsumował w sobotę trzy lata rządów PiS.

Premier Rady Ministrów podkreślał, że obecny rząd stara się dostosowywać zmiany do potrzeb każdego człowieka.

– Do potrzeb młodych i starszych ludzi, do potrzeb ludzi ciężko pracujących, z wielkich miast. Ta zmiana ma doprowadzić do tego, że Polacy będą żyli na poziomie europejskim – powiedział szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rząd PiS wypełnił swoje zobowiązania wyborcze i gotowy jest poddać się rozliczeniu.

– I chcemy pokazać, że my według większości miar wypełniliśmy nasze zobowiązania wyborcze. Staraliśmy się wszędzie zachować naszą wiarygodność. Wrzuciliśmy w gospodarcze piąty bieg – już piąty kwartał z rzędu wzrost gospodarczy wynosi 5 proc. lub więcej. Kto by pomyślał jeszcze parę lat temu! – mówił.

Według premiera obecny deficyt budżetowy i bezrobocie są jednymi z najniższych po 1989 roku, co świadczy o sile finansów publicznych, o witalności polskiej gospodarki. Trzy czwarte kadencji PiS to także przyjęte ustawy o „500 plus”, reformie edukacji czy obniżeniu wieku emerytalnego.

Część z tych projektów krytykuje opozycja.

Przypomnę panu premierowi, że w Polsce mamy najniższą kwotę wolną od podatku, przez co Polacy zarabiają 4 razy mniej, niż ludzie na zachodzie. Przez to młodzi Polacy i emigrowali, i emigrują z Polski. PiS obiecywało w ciągu 100 dni podniesienie kwoty z 3 tys. do 8 tys. Po 3 latach nie spełniło tej obietnicy – powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, poseł Kukiz’15.

Niespełnionych obietnic Prawa i Sprawiedliwości jest więcej – dodała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

– Rodzi się pytanie: jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Dlaczego kolejki do lekarzy w dalszym ciągu są tak długie i tak trudno dostać się do lekarza specjalisty (…). Dlaczego mamy sytuację, w której mamy uruchomiony 7 art. traktatów europejskich tylko w stosunku do Polski, jeszcze myśli się o Węgrzech – zaznaczyła Katarzyna Lubnauer.

Opozycja oskarża także Prawo i Sprawiedliwość o chęć wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.

– Tak naprawdę oni nie mają pomysłu na Polskę, nie przedstawiają żadnego pozytywnego pomysłu na nasz kraj. To jest tylko non stop takie krytykowanie i opowiadanie o Polexicie. Trzeba pamiętać, że dzisiaj jedynym podmiotem, który opowiada o Polexicie jest totalna opozycja. To jest wyjątkowo szkodliwe dla Polski – podkreślił Błażej Spychalski, rzecznik Prezydenta RP.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl