fot. twitter.com

W życie wchodzi część przepisów dot. systemu CEPiK

Dziś zostanie uruchomiony System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w zakresie dotyczącym ewidencji pojazdów. Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał w połowie października nowelę ustawy o ruchu drogowym, która przyspieszyła wejście w życie części przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0.W całości zostanie on uruchomiony w czerwcu 2018 r.

Na zmiany powinni się już przygotować posiadacze aut. Karol Manys, rzecznik resortu cyfryzacji zauważa, że zmianie m.in. uległy przepisy dotyczące badań technicznych pojazdów.

– Od początku mówiliśmy o tym, że pracować będziemy nad tym systemem pewnymi etapami, czyli jeżeli dany etap pracy jest zakończony, to następuje wdrożenie kolejnego. Rzeczywiście na jesieni mamy taki punkt, że kolejny etap powinien zostać zakończony. On dotyczy przede wszystkim np. stacji kontroli pojazdów. Będą one elektronicznie połączone online. Dla obywateli pod koniec tego roku zaowocuje to np. tym, że będą mogli sprawdzić dane dotyczące swojego pojazdu, które znajdują się w bazie CEPiK – wskazuje Karol Manys.

Celem projektu informatycznego CEPiK 2.0 jest przebudowa i modernizacja centralnej ewidencji pojazdów, kierowców. Mają z niego korzystać m.in. kierowcy, starostwa powiatowe, policja, Główny Urząd Transportu Drogowego oraz  stacje kontroli pojazdów. Pierwotnie system miał zostać wdrożony 1 stycznia 2016 roku, jednak termin uruchomienia został przesunięty po audycie.

RIRM

drukuj