fot. flickr.com

Specustawa dot. szczytu NATO przyjęta przez Sejm

Sejm uchwalił specustawę w związku z zaplanowanym na lipiec szczytem NATO w Warszawie. Zamówienie na dostawy, usługi i roboty budowlane w związku ze szczytem mają być wyłączone spod Prawa zamówień publicznych przy zachowaniu podstawowych standardów. Teraz ustawa trafi do Senatu.

W przygotowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekcie wskazywano, że zasada jawności w prawie zamówień publicznych pozwala na zapoznanie się z informacjami i dokumentacją przetargową uczestnikom postępowania i innym osobom.

Większość klubów podczas wczorajszej debaty w Sejmie nie zgłosiła obiekcji do projektu. Niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej zgłaszali jednak zastrzeżenia do procedur przetargowych.

Odnosząc się do tego, wiceszef MON Bartosz Kownacki wskazał na zaniedbania poprzedniej ekipy rządzącej (PO-PSL) ws. przygotowań szczytu. 

– Zdecydowanie wolelibyśmy pójść normalną procedurą, która nie będzie budziła wątpliwości Komisji Europejskiej. Tylko nie mamy wyboru, bo pozostawiliście nas w takiej, a nie innej sytuacji. Choćby elementarna przyzwoitość wymagała, żeby dzisiaj siedzieć cicho, a nie mówić: „Będziemy przeciwko tym rozwiązaniom”. Bo pan marszałek, prezentując takie stanowisko, de facto wystawia wotum nieufności swoim poprzednikom z PO. Głosujecie przeciwko swojemu ministrowi obrony narodowej, który uznał, że tego szczytu NATO już nie będzie przygotowywał – powiedział wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ma obowiązywać do 15 lipca 2016 r.

W budżecie państwa na organizację szczytu NATO zapisano ok. 160 mln zł. Warszawski szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r.

RIRM

drukuj