Lasy Państwowe: Nowelizacja PO – tak, obywatelski wniosek – nie

Sejm rozpatrzy dziś sprawozdanie komisji do zgłoszonej przez Platformę Obywatelską nowelizacji ustawy o lasach. Nie zajmie się natomiast obywatelskim wnioskiem o referendum ws. przyszłości Lasów Państwowych i polskiej ziemi.

Nowa propozycja PO miała chronić Lasy Państwowe przed prywatyzacją – daje jednak możliwość ich zbywania ze względu na zrównoważoną gospodarkę leśną i cele publiczne.

Prawo i Sprawiedliwość, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, zgłosiło do ustawy wniosek mniejszości zakładający obowiązek wnoszenia bardzo dużych rekompensat w przypadku wszelkich prób zmniejszania powierzchni lasów.

Dziś w Sejmie poseł PiS-u prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, ponownie bezskutecznie zabiegał o zainteresowanie wnioskiem dot. Lasów Państwowych, który poparło blisko 3 mln obywateli. Apelując w tej sprawie do marszałek Sejmu, poseł wskazywał na szkodliwe działania rządu PO-PSL, które przyczyniły się do tragicznej sytuacji w Puszczy Białowieskiej.

W trzech nadleśnictwach gospodarczych, łamiąc prawo, łamiąc system funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych doprowadzono do tego, że w tej chwili gnije ponad 3,5 mln m3 drewna o wartości ponad 700 mln zł. W tych trzech nadleśnictwach wyznaczono obszary naturowe, wyznaczono siedliska priorytetowe i gatunki priorytetowe. Na wskutek destrukcji drzewostanów giną te gatunki i giną te środowiska. Jest to typowy przykład, w jaki sposób rząd PO-PSL niszczy zasoby przyrodnicze i niszczy system funkcjonowania Polskich Lasów Państwowych – powiedział prof. Jan Szyszko.

System finansowy Lasów Państwowych niszczy natomiast inna propozycja PO, która nałożyła na Lasy Państwowe obowiązek przekazania do budżetu państwa w ostatnich dwóch latach 1 mld 600 mln zł, a od przyszłego roku 2 proc. wartości sprzedanego drewna.

RIRM

drukuj