fot. sxc.hu

Emeryci będą mogli liczyć na wyższe świadczenia

Emeryci mogą liczyć na większe świadczenia finansowe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podpisała obwieszczenie o waloryzacji składek za ubiegły rok.

Będzie waloryzacja składek na ubezpieczenie emerytalne za zeszły rok. Wskaźnik wynosi 109,2 procent. Obwieszczenie w tej sprawie podpisała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

– Czyli całe zgromadzone przez nas środki, wszystkie nasze składki zostaną zwaloryzowane, podniesione o 9,2 proc. – poinformowała minister Elżbieta Rafalska.

To najwyższy poziom od lat. Podobne wskaźniki były jeszcze tylko w 2007 i 2008 roku i wynosiły kolejno nieco ponad 112 i 116 procent.

– Proszę mi wskazać jakąś instytucję bankową, gdzie moglibyśmy własne oszczędności tak dobrze i tak bezpiecznie ulokować. Osoby, które mają największy kapitał, mają szansę naprawdę w kolejnym roku na wyższą emeryturę – powiedziała minister rodziny.

Jednocześnie resort wspiera bezrobotnych i osoby niepełnosprawne. Na programy ich aktywizacji zawodowej ministerstwo przeznacza środki z unijnych funduszy. Zachęca także, by również i emeryci, jeśli mogą, podejmowali się pracy zarobkowej.

– Skala dezaktywizacji, której wtedy obawiano się w wyniku przywrócenia niższego wieku emerytalnego, jest zdecydowanie niższa niż wtedy, kiedy wprowadziliśmy wiek emerytalny i nie przekracza 100 tys. osób – zaznaczyła minister Elżbieta Rafalska.

W ubiegłym roku wskaźnik waloryzacji oscylował wokół prawie 103 procent i był to najwyższy wzrost w ciągu pięciu lat. W ubiegłym roku wzrosła także renta socjalna do kwoty najniższej renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl