fot. PAP

Referenda strajkowe ws. świadczeń przejazdowych

Dziś rozpoczynają się ogólnopolskie związkowe referenda strajkowe ws. świadczeń przejazdowych. Spór dotyczy zmian w ulgach przejazdowych emerytów i rencistów kolejowych, które mają wejść w życie od 2013 r.

Zmiany dla emerytowanych pracowników Grupy PKP zakładają, że 80-proc. ulga zostanie, natomiast zmieni się jednak sposób wykupu zniżki. Od przyszłego roku emerytowani pracownicy będą musieli wykupić ją samodzielnie. Przez co Grupa PKP chce zaoszczędzić ok. 27 mln zł.

-Związkowcy domagają się, albo utrzymania świadczeń w dotychczasowym kształcie, albo wprowadzenia w zamian rekompensat w wysokości 720 zł brutto dla każdego pracownika – powiedział Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

Leszek Miętek dodał, że związki zostały zmuszone do tego, żeby uruchomić referendum, wśród pracowników spółek kolejowych, w sprawie świadczeń przejazdowych. Referendum ma odpowiedzieć na pytanie, czy pracownicy, są gotowi do podjęcia strajku w obronie tych uprawnień.

W woj. śląskim referendum zostanie w środę połączone z innym – w sprawie przystąpienia do generalnego strajku solidarnościowego w regionie. Strajk ten miałby się odbyć w lutym przyszłego roku.

-Jeśli chodzi o Śląsk równolegle prowadzone jest referendum, ogłoszone przez trzy największe, centrale związkowe działające na Śląsku. Sprawa dotyczy strajku generalnego, który miałby się odbyć na przełomie stycznia i lutego. Te referenda są ze sobą połączone. Mamy sytuacje, która powoduje, że związki zawodowe, postanowiły ostrzej zareagować, również jeśli chodzi o kolej. Chodzi o tzw. ustawę o upadłości firm kolejowych, kwestie finansowania infrastruktury kolejowej, bezpieczeństwa ruchu kolejowego, powiadomiliśmy również Europejską Agencję Kolejową, na temat prośby o przeprowadzeniu audytu na temat bezpieczeństwa – mówi Leszek Miętek.

Ogólnopolskie referendum w sprawie strajku organizują: Solidarność, Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP oraz Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych.

Wypowiedź Leszka Miętka


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj