fot. PAP/Tomasz Gzell

Spadła średnia trwania życia Polaków. Przełoży się to na wzrost świadczeń emerytalnych

O 3,8 proc. wzrosną świadczenia dla kobiet i o 4,1 proc. dla mężczyzn, którzy przejdą na emeryturę od kwietnia. To efekt skrócenia średniego trwania życia Polaków, co zostało zapisane w tablicach opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Z danych GUS wynika, że pandemia skróciła średnią trwania życia Polaków o 8 miesięcy. To przełoży się na zwiększenie emerytur. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, poinformowała, że w przypadku kobiet, które przejdą na emeryturę od kwietnia, świadczenie wzrośnie o 3,8 proc. W przypadku mężczyzn podwyżka będzie wyższa i wyniesie 4,1 proc.

Prezes ZUS wskazała, kto będzie mógł skorzystać z nowych, wyższych stawek.

– Skorzystają osoby, które spełnią warunki nabycia prawa do emerytury od kwietnia oraz wszyscy, którzy osiągnęli wiek emerytalny kiedyś w przeszłości i nie przeszli na emeryturę, a więc mają zawsze prawo wyboru, czyli albo tablice trwania życia, kiedy osiągnęli wiek, albo teraz – w okresie późniejszym. Także niektóre osoby, które z urzędu przechodzą na emeryturę, jak np. kobiety w wieku 65 lat będące w szczególnej sytuacji z naszego systemu wielofilarowego. Ostatnią grupą są osoby, które de facto pobierają emeryturę, ale są aktywne ekonomicznie – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Jeżeli dana osoba zgromadziła 400 tys. z kapitału, to przy przejściu na emeryturę po 1 kwietnia – w wieku 65 lat i przy uwzględnieniu nowych tablic – zyska ok. 80 zł więcej miesięcznie niż do tej pory.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl