fot. sxc.hu

Sejm: pierwsze czytanie rządowego projektu „Emerytura plus”

W Sejmie trwa pierwsze czytanie rządowego projektu w sprawie „trzynastki” dla emerytów i rencistów. Przewiduje on świadczenia w wysokości najniższej emerytury 1100 zł brutto mają być wypłacane wraz z majową emeryturą lub rentą. Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to ponad 10,5 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w Sejmie, że „Emerytura plus” to realne, sprawiedliwe wsparcie dla seniorów.

– Chcemy zadbać o tych, którzy pracowali przez długie lata na rzecz naszego dzisiaj. Są to nasi wspaniali emeryci, seniorzy, nasze babcie oraz dziadkowie. To oni odbudowywali Polskę po II wojnie światowej. Stali w długich komunistycznych, socjalistycznych kolejkach i następnie przez liberałów, przez plan Balcerowicza zostali zmarginalizowani w latach III RP. To im należy się wsparcie – zaznaczył premier.   

Premier podkreślił, że w 2019 r. seniorzy otrzymają w sumie trzy wzmocnienia finansowe. Wskazał, że są to obok „Emerytury plus” także kwotowa waloryzacja i obniżony PIT.

Dodatkową pomoc w postaci trzynastej emerytury dla każdego seniora zapowiedziano na lutowej konwencji PiS; propozycja ta wchodzi w skład tzw. „piątki plus PiS”.

RIRM/TV Trwam News

drukuj