fot. pixabay

Wsparcie dla seniorów – waloryzacja emerytur i aktywizacja osób starszych

Waloryzacja rent i emerytur, tzw. trzynasta emerytura, a także aktywizacja osób starszych w ramach programu „Senior plus” – tak wyglądają działania rządu na rzecz seniorów, o których na antenie Telewizji Trwam mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Marzec przyniósł dla seniorów pozytywne zmiany. Chodzi o waloryzację rent i emerytur – podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– Rozpoczęła się już wypłata waloryzacyjna według zasad, które były już w ubiegłym roku, czyli waloryzacja kwotowo-procentowa. Przypomnę 70 złotych brutto najniższe świadczenie, czyli do kwoty 1966 złotych. Jeżeli ktoś otrzymuje taką emeryturę brutto, to otrzyma waloryzację na poziomie 70 złotych. Jeżeli tego byśmy nie zastosowali, to ta waloryzacja byłaby o połowę mniejsza, a reszta jest wskaźnikiem waloryzacyjnym 3,56 – wskazywał.

Już w kwietniu rozpocznie się wypłata tzw. trzynastych emerytur.

W tych samych terminach, kiedy mamy wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych, będzie wypłacana trzynasta emerytura, czyli 1200 złotych brutto, bo podnieśliśmy najniższą emeryturę z 1100 złotych do 1200 złotych – wskazywał Stanisław Szwed.

Dodatkowe świadczenie to dobra wiadomość, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę rosnącą inflację – akcentował Stanisław Szwed.

To wyjście naprzeciw. Ta trzynasta emerytura w znaczny sposób utrzyma stan posiadania, który mają ci emeryci o najniższych dochodach – zaznaczył.

Coraz więcej mówi się także o tzw. czternastce, nad którą prace – jak dodaje wiceminister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej – przebiegają sprawnie.

Ta czternasta emerytura wejdzie w życie w przyszłym roku na jesień, czyli październik – listopad – podkreślił gość „Polskiego punktu widzenia”.

 Pozytywny oddźwięk zbiera także program „Senior Plus”, w ramach którego powstaje coraz więcej miejsc, przeznaczonych dla osób starszych, to między innymi tzw. domy czy kluby seniora.

Generalnie zależy nam na tym, aby osoby starsze mogły aktywizować się, wychodzić, mieć miejsce spotkań, również inne możliwości, czy to nawet zajęcia rehabilitacyjne czy zajęcia dotyczące bezpieczeństwa – tłumaczył wiceminister

60 mln złotych – tyle udało się już rozdysponować w ramach programu „Senior Plus”, na wsparcie nowych domów i klubów seniora, ale także tych istniejących.

 

TV Trwam News

drukuj