Posłowie będą głosować ws. obniżenia wieku emerytalnego

Sejm zagłosuje dziś w sprawie prezydenckiego projektu obniżającego wiek emerytalny. Dokument zakłada przywrócenie niższego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rozwiązanie weszłoby w życie 1 października 2017 r.

Jest to realizacja obietnic wyborczych PiS i prezydenta Andrzeja Dudy.  Obecnie wiek emerytalny jest równy niezależnie od płci i wynosi 67 lat. Kobiety miały osiągnąć go w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Poseł PiS prof. Józefa Hrynkiewicz, socjolog, liczy na to, że projekt uzyska poparcie w Sejmie. Jak mówi, Polacy czekają na tę zmianę.

– Przywrócenie ustawowego wieku emerytalnego jest bardzo ważne, bo daje ono gwarancję wprawdzie niskich dochodów emerytalnych, ale stałych dochodów, pewnych dochodów, które będą wypłacane przez państwo. Pozostaje kwestia tego, czy osoby, które będą pracować dłużej, będą mogły pobierać świadczenie emerytalne, czy też to świadczenie emerytalne będzie ograniczone bądź będzie zakaz łączenia pracy z pobieraniem emerytury. To są wszystko sprawy, które muszą być rozstrzygnięte. Tutaj nie można liczyć na jednogłośność we wszystkich tych sprawach, dlatego że ludzie patrzą na to z punktu widzenia własnej sytuacji, sytuacji osób znanych im, własnej rodziny – podkreśla poseł Józefa Hrynkiewicz.

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu. PSL chciał poprawek, które obniżą też wiek emerytalny rolników. Kluby Kukiz’15 oraz PSL chciały również możliwości przejścia na emeryturę przy 40 latach stażu pracy.

RIRM

drukuj