W Choszczówce powstanie sanktuarium ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

W Choszczówce obok siedziby Instytutu Prymasowskiego planowana jest budowa sanktuarium księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ten sposób diecezja warszawsko-praska chce upamiętnić osobę Prymasa Tysiąclecia i przybliżyć ją młodemu pokoleniu. Obok funkcji liturgicznych nowa świątynia ma także posiadać pomieszczenia, w których będzie można organizować konferencje, sesje formacyjne oraz rekolekcje.

„Chcemy, by mogła z tego korzystać zarówno młodzież z ruchów i wspólnot jak i małżeństwa” – zapowiedział ks. bp Romuald Kamiński.

Z okazji nowego roku biskup warszawsko-praski spotkał się z dziennikarzami, by podsumować ubiegły rok posługi duszpasterskiej i poinformować o planowanych inicjatywach. Wśród najważniejszych z nich wymienił obchody 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

Zapowiedział wzniesienie w Radzyminie, obok wznoszonego sanktuarium, pomnika Matki Bożej Łaskawej – patronki stolicy.

„Chcemy w ten sposób uzmysłowić nie tylko rodakom ale także reszcie świata, że zwycięstwo w 1920 roku było owocem nie tylko zdolności taktycznych dowódców, waleczności Wojska Polskiego ale także darem Bożej Opatrzności” – powiedział kapłan.

Wspomniał przy tym o świadectwach żołnierzy bolszewickich, którzy w dniach 14 i 15 sierpnia 1920 roku widzieli na niebie postać Najświętszej Maryi Panny.

„Nasze zwycięstwo uratowało świat – nie mówimy tylko o cywilizacji zachodniej, ale cywilizacji chrześcijańskiej. Gdybyśmy wówczas przegrali cała siła ze Wschodu poszłaby na Zachód Europy, a stamtąd nie wiadomo jak daleko…”- oznajmił ks. bp Romuald Kamiński.

Poświęcenie figury odbędzie się 16 sierpnia. Kolejnego dnia obchody odbędą się w Mińsku Mazowieckim. Natomiast, jeśli chodzi o szczegóły wydarzeń związanych z obchodami 14 i 15 sierpnia na terenie Ossowa i Radzymina, to czekamy na decyzje władz państwowych – poinformował biskup warszawsko-praski.

Nawiązując do zbliżającej się beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wspomniał o planach wybudowania w Choszczówce sanktuarium poświęconego jego osobie. Ma być ono wzniesione na działce przyległej do terenu Instytutu Prymasowskiego, która jest darem osób prywatnych.

„Chcąc upamiętnić postać Wyszyńskiego ofiarowali oni instytutowi teren pod przyszły kościół, który został następnie przekazany diecezji. Obecnie czekamy na pozwolenie na budowę z Urzędu Miasta Warszawy” – powiedział duszpasterz.

W ramach przygotowań do beatyfikacji ks. kard. Wyszyńskiego w diecezji warszawsko-praskiej od listopada trwa nowenna, w czasie której w kolejnych miesiącach w parafiach rozważany jest tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Ksiądz biskup Kamiński wyraził również radość z owoców obrad Diecezjalnego Synodu Młodych. Zapowiedział, że niebawem ukaże się dokument będą podsumowanie dotychczasowych prac w którym uwzględnione będą wyniki ankiet – internetowych oraz opracowanych w poszczególnych rejonach.

„Cieszy nas zaangażowanie młodych, którzy w sposób aktywny i z entuzjazmem włączyli się w prace synodu. Wielu z nich było także obecnych na liturgii otwierającej synod, jak i na sesji plenarnej. Przed nami jeszcze dwa duże spotkania. Planowane zakończenie synodu to wrzesień bieżącego roku” – podsumował ks. biskup Romuald Kamiński.

niedziela.pl

drukuj