Senat przyjął bez poprawek nowelizację ws. zasad inwigilacji

Senat przyjął w piątek bez poprawek nowelizację ws. zasad inwigilacji autorstwa PiS. Ma to być wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. o częściowej niekonstytucyjności zasad inwigilacji. Trafi ona teraz do podpisu prezydenta.

Za jej przyjęciem bez poprawek głosowało 56 senatorów, 28 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Przepadł wniosek mniejszości PO, by odrzucić całą nowelę.

Platforma Obywatelska złożyła poprawki, m.in. eliminujące z noweli zapisy dotyczące pobierania danych internetowych przez służby drogą online.

Według Bogdana Klicha z PO, swobodne pobieranie tych danych jest „gigantycznym zagrożeniem dla swobód obywatelskich”. „Internet powinien pozostać przestrzenią wolności” – dodał.

Zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik mówił, że wszystkie obawy senatorów Platformy są płonne, bo ustawa ogranicza uprawnienia służb, a nie wolność w internecie.

Przepisy, nad którymi dzisiaj debatujemy, w żaden sposób nie ograniczają niczyjej wolności w internecie. One nie dotyczą tej wolności w internecie. Przepisy, o których rozmawiamy, umożliwiają wykonanie wyroku i umożliwiają pracę służbą. Mówią o procedurze pozyskiwania danych. Te przepisy ograniczają tylko i wyłącznie jedną rzecz – uprawnienia służb specjalnych. Ta ustawa jest niezbędna – powiedział Maciej Wąsik.

Ustawa posłów Prawa i Sprawiedliwości wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego o częściowej niekonstytucyjności zasad inwigilacji.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl