Kontrowersyjna umowa handlowa UE z USA w sejmowej komisji

Dziś sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej rozpatrzy wniosek ws. powołania specjalnej podkomisji ds. umowy handlowej Unii Europejskiej z USA. Umowa TTIP dotycząca utworzenia strefy wolnego handlu w obszarze transatlantyckim budzi duże kontrowersje. W krajach Unii zebrano ponad 3 mln podpisów pod apelem o zaprzestanie trwających od 2013 r. negocjacji.

Wiele środowisk podnosi, że umowa jest korzystna tylko dla wielkich korporacji, a uderza, m.in. w europejskie rolnictwo.

Poseł Izabela Kloc, przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej podkreśla, że powołanie podkomisji jest konieczne, aby bacznie przyglądać się negocjacjom i dbać o ich jawność.

Ten zespół będzie właśnie się przyglądał, monitorował i badał. Myślę, że również głos Polski – poprzez głos sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej i polskiego rządu – będzie mocno słyszalny przy negocjacjach tej umowy. Dobrze, że będziemy ze sobą współpracować i pogłębiać współpracę między Stanami Zjednoczonymi, a Unią Europejską, ale z drugiej strony rodzi ona wiele zagrożeń dla konkurencyjności gospodarki nie tylko polskiej, ale i europejskiej – zaznacza poseł Izabela Kloc.

Kilka dni temu Polskę odwiedził szef amerykańskiej agencji ds. handlu Michael Froman, który o TTIP i stanowisku Polski w tej sprawie rozmawiał, m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

Na koniec lutego planowana jest kolejna runda negocjacji między Unią a USA ws. umowy o transatlantyckim porozumieniu handlowo-inwestycyjnym.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl