R. Tillerson: Polska jest wielkim demokratycznym sprzymierzeńcem USA

Polska jest wielkim demokratycznym sprzymierzeńcem Stanów Zjednoczonych – powiedział w Warszawie sekretarz stanu USA Rex Tillerson po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

„Polska, jak wszyscy wiedzą, jest wielkim demokratycznym sprzymierzeńcem Stanów Zjednoczonych. Nasze więzi sięgają jeszcze amerykańskiej rewolucji, kiedy polscy oficerowie pomagali nam, kiedy my walczyliśmy o naszą niepodległość” – oświadczył na konferencji prasowej Rex Tillerson.

Jak mówił, sobotnie rozmowy dotyczyły m.in. ubiegłorocznej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie.

„Mieliśmy bardzo otwartą, produktywną rozmowę w kluczowych stosunkach dwustronnych oraz kwestiach wagi regionalnej i globalnej” – zaznaczył.

„Myślę, że wszyscy docenią to, że bezpieczeństwo jest zawsze rzeczą najważniejszą we wszystkich międzynarodowych stosunkach Ameryki (…). Jesteśmy bardzo wdzięczni za współpracę i wsparcie Polski w zakresie tego, co my oraz społeczność międzynarodowa zrobiliśmy w zakresie rozwoju sytuacji w Korei Północnej i rozwoju broni jądrowej przez ten kraj” – mówił Rex Tillerson.

Podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone pracują razem poprzez NATO, aby wzmocnić zdolności obronne Europy.

„W szczególności gratulujemy Polsce za to, że już osiągnęła zobowiązanie do 2 proc. wydatków PKB na obronność i Polska ustaliła sobie cel nawet wyższy, niż te 2 proc. Dlatego jesteśmy pod wrażeniem ich inwestycji w infrastrukturę bezpieczeństwa dla dobra Polski oraz całego Sojuszu Północnoatlantyckiego” – dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

PAP/RIRM

drukuj