fot. PAP/Tomasz Gzell

TK rozpoczął badanie wniosku premiera dot. wyższości prawa unijnego nad krajowym

Trybunał Konstytucyjny rozpoczął badanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego ws. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o UE. Sędziowie wysłuchali dziś stron. Przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu i Prokuratora Generalnego poparli stanowisko premiera o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE. Zdaniem RPO sprawa to „igranie z ogniem” potencjalnego wyprowadzenia Polski z Unii.

Marcin Jakóbczyk, prawnik, wskazał, że Trybunał Konstytucyjny powinien stwierdzić wyższość prawa polskiego nad unijnym. Ekspert wyjaśnił, że taki zapis jest zawarty w art. 8 ustawy zasadniczej.

Marcin Jakóbczyk zwrócił też uwagę, że podobne orzeczenia w tej kwestii zapadały w innych krajach członkowskich.

– Nawet takie państwa jak Niemcy czy Francja kwestionowały wyroki TSUE. Tutaj oczywiście UE była mocno zaniepokojona – jak donosiły media europejskie. Odwołując się jednak do wyroku niemieckiego TK, przypomnę, że Komisja Europejska wyraziła swoje obawy, ale przez rok nic z tym nie zrobiła. Dopiero 9 czerwca KE rozpoczęła jakieś procedury wobec Berlina za naruszenie prawa UE. Podobna sytuacja miała miejsce we Francji. Moglibyśmy się odwoływać chociażby do rumuńskiego TK, który wydał wyrok w sprawie przepisów dot. ustawy o ustroju sądów, gdzie stwierdził, że prawo unijne nie ma pierwszeństwa nad rumuńską konstytucją – powiedział Marcin Jakóbczyk.

Liczący 129 stron wniosek premiera został przygotowany po marcowym orzeczeniu TSUE, w którym stwierdzono, że kolejne nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać prawo unijne.

Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE. Zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Trybunał wznowi rozprawę w czwartek.

 

RIRM

drukuj